NY Rangers zdolal Boston, Chára asistoval, Budaj chytal pri výhre

Brankár Peter Budaj z tímu Tampa Bay Lightning blokuje strelu krídelníka tímu Colorado Avalanche Blakea Comeaua. Foto: TASR/AP

Slovenský brankár Peter Budaj chytil 32 z 37 striel súpera pri víťazstve jeho Tampy Bay Lightning na ľade Colorada Avalanche.

Washington 17. decembra (TASR) - Hokejisti Bostonu Bruins prehrali v noci na nedeľu v domácom zápase NHL s New Yorkom Rangers 2:3 po predĺžení. Kapitán Bruins Zdeno Chára si pripísal asistenciu. Slovenský brankár Peter Budaj chytil 32 z 37 striel súpera pri víťazstve jeho Tampy Bay Lightning na ľade Colorada Avalanche 6:5.

Boston zmazal v súboji s Rangers dvojgólové manko a získal aspoň bod. Chára bodoval v závere druhej tretiny, keď jeho strelu od modrej čiary tečoval Danton Heinen a znížil na 1:2. Bola to šiesta Chárova asistencia v sezóne a jedenásty bod. Na 2:2 vyrovnal v početnej výhode Brad Marchand, ale o víťazstve "jazdcov" rozhodol v predĺžení Mats Zuccarello, keď potrestal vylúčenie domácich za príliš veľa hráčov na ľade. "Nehrali sme dobre a bol som asi najhorší hráč na ľade. Bol to ťažký zápas, ale napokon sme to zlomili ako tím a získali sme dôležité víťazstvo," povedal strelec víťazného gólu. Pri druhom gólu Bruins si asistenciu pripísal český útočník David Pastrňák a bodoval v jedenástom zápase za sebou. Vyrovnal najdlhšiu bodovú sériu z tejto sezóny, ktorú dosiahli útočníci Tampy Bay Steven Stamkos a Nikita Kučerov. Chára bol na ľade 20 minút a 9 sekúnd, okrem asistencie si pripísal plusový bod a strelu.

Budaj dostal šancu v bránke Tampy Bay prvýkrát od 7. decembra. Na ľade Colorada Avalanche, teda tímu, v ktorom v NHL začínal, predviedol 32 zásahov a vychytal víťazstvo 6:5. "Blesky" natiahli víťaznú sériu na sedem duelov. Vrece s gólmi sa roztrhlo až po bezgólovej prvej tretine. Lightning viedli 4:0 aj 5:1, ale domáci ešte zdramatizovali zápas, keď znížili na 4:5. Tampa si v závere víťazstvo postrážila aj vďaka viacerým skvelým Budajovým zákrokom. "V závere na nás vybehli a vyvinuli veľký tlak. Je to veľké víťazstvo. Bol to zápas ako na hojdačke, tam a späť, tam a späť. Napokon to vyšlo a vyhrali sme," povedal zámorským médiám 35-ročný Budaj, ktorý dosiahol tretie víťazstvo v sezóne. Pri všetkých piatich góloch Colorada bol švédsky kapitán Gabriel Landeskog, ktorý strelil druhý hetrik v sezóne aj v kariére a pridal dve asistencie. Dva hetriky v jednom ročníku dal predtým v drese Colorada bývalý český kanonier Milan Hejduk v ročníku 2006/2007.

O víťazstve New Yorku Islanders nad Los Angeles 4:3 rozhodol v predĺžení Jordan Eberle a pripravil Kings tretiu prehru za sebou. V bránke "ostrovanov" dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Nemec Thomas Greiss. Duel poslal do predĺženia 13 sekúnd pred koncom slovinský center Anže Kopitar, keď dotlačil puk za Greissov chrbát. Po proteste domácich museli gól potvrdiť rozhodcovia až po pozretí videa. "Bol som si na 95 percent istý, že som trafil puk a nie brankárov výstroj. Hovoril som si, že musia ten gól uznať a som rád, že sa tak aj stalo," povedal pre nhl.com Kopitar. Slovenský krídelník Los Angeles Marián Gáborík odohral vo svojom 1001. zápase 10 minút a 11 sekúnd, mal mínusový bod, strelu a dve trestné minúty.

V zápase pod holým nebom na štadióne TD Place v Ottawe vyhrali pred takmer 34.000 divákmi domáci Senators nad Montrealom Canadiens 3:0. Hrdinom duelu v rámci série NHL 100 Classic bol brankár Craig Anderson, ktorý zlikvidoval 28 striel a pripísal si jubilejný 40. shutout v kariére. Pri úvodnom buly namerali teplotu -10,83 stupňov Celzia - druhú najnižšiu v histórii zápasov pod otvoreným nebom. Najväčšia zima bola v roku 2003, keď v Edmontone bolo v súboji s Montrealom -18 stupňov. "Bolo chladno. Každú tretinu mi bola väčšia zima, ale stálo to za to a zápas sme si užili," povedal jeden z troch strelcov Senators Bobby Ryan.

Strojcom víťazstva St. Louis nad Winnipegom 2:0 bol brankár Carter Hutton, ktorý predviedol 48 zákrokov a utvoril nový klubový rekord Blues v počte zásahov pri shutoute. "Nastupoval som na zápas som zmiešanými pocitmi, bol som nervózny, aj som sa tešil. Už po prvých strelách som však mal dobrý pocit," povedal pre nhl.com Hutton, ktorý sa do bránky vrátil po zranení nohy a nastúpil prvýkrát od 1. decembra. Hutton prekonal rekord Chrisa Masona, ktorý 25. novembra 2008 pri víťazstve St. Louis nad Nashvillom 1:0 mal 47 zákrokov. O góly Blues sa postarali v presilovkách Vladimir Tarasenko a Vince Dunn. V drese Winnipegu nedostal ani v tomto zápase šancu slovenský útočník Marko Daňo.

Šieste víťazstvo za sebou dosiahla Philadelphia, ktorá zdolala Dallas 2:1 po predĺžení. Oba góly Flyers strelil obranca Shayne Gostisbehere. Na víťaznú vlnu naskočili "letci" po tom, ako prehrali desať zápasov v sérii. Stali sa len tretím tímom v NHL, ktorý po desaťzápasovej sérii prehier vyhral šesťkrát za sebou. Predtým sa to podarilo San Jose Sharks (2005/2006) a Torontu Maple Leafs (1966/1967). Tréner Dallasu Ken Hitchock sa zatiaľ nedočkal 800. víťazstva v kariére.

O víťazstve Washingtonu nad Anaheimom 3:2 rozhodol v predĺžení ruský kanonier Alexander Ovečkin. Bol to jeho 21. rozhodujúci zásah v nadstavenom čase, čím vylepšil svoj vlastný rekord. S 23 gólmi sa delí o post najlepšieho strelca sezóny s krajanom Nikitom Kučerovom z Tampy Bay. Ovečkin strelil zároveň 99. víťazný gól v kariére, čím sa dostal na deviate mieste historických tabuliek, keď prekonal Guya Lafleura a Bobbyho Hulla. "Bol som unavený. Snažil som sa len poslať puk smerom na bránku a myslím si, že ho tečoval obranca. Mal som šťastie, ale beriem to," povedal Ovečkin.

Sériu troch prehier ukončil Pittsburgh, ktorý vyhral na ľade Arizony 4:2. Penguins stratili dvojgólové vedenie, ale napokon nerozhodný stav zlomil 15 sekúnd pred koncom tretej tretiny fínsky obranca Olli Määttä. Jeho ľahká strela od modrej čiary skončila prekvapujúco za chrbtom jeho krajana Anttiho Raantu. "Je ťažké, keď dostanete gól po takejto chybe a potopíte celý tím," povedal pre nhl.com Raanta, ktorý po inkasovanom góle rozmlátil hokejku o hornú žrď a po zápase sedel v šatni oblečený vo výstroji ešte dlho po tom, ako jeho spoluhráči odišli. "Zdalo sa, že puk letí vedľa bránky, chcel som ho len zraziť do rohu. Bola to riadna smola, verím, že sa z tejto chyby poučím," dodal fínsky brankár. Gólom do prázdnej bránky uzavrel skóre Sidney Crosby, Coyotes prehrali šiestykrát za sebou.

Darilo sa ďalšiemu fínskemu brankárovi Pekkovi Rinnemu, ktorý sa pod víťazstvo Nashvillu Predators na ľade Calgary Flames 2:0 podpísal 32 zásahmi. Bol to jeho 46. shutout v kariére, čím sa na 28. mieste historických tabuliek vyrovnal Kenovi Drydenovi, Jonathanovi Quickovi a Nikolajovi Chabibulinovi. Do zostavy "plameňov" sa po piatich zápasoch vrátil český veterán Jaromír Jágr, ktorý pauzoval pre zranenie dolnej časti tela.

NHL - výsledky:

MINNESOTA WILD - EDMONTON OILERS 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Góly: 34. Dumba (Granlund), 55. Dumba (Stewart, Staal) - 30. Nugent-Hopkins (Kassian), 37. Lucic (Draisaitl, McDavid), 49. Puljujärvi (Lucic). Brankári: Stalock - Talbot, strely na bránku: 31:29, 19.034 divákov.

BOSTON BRUINS - NEW YORK RANGERS 2:3 pp (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Góly: 38. Heinen (CHÁRA, Krejčí), 46. Marchand (Pastrňák, Spooner) - 15. Grabner (Hayes, Skjei), 23. Miller (McDonagh, Skjei), 62. Zuccarello (Shattenkirk, Kreider). Brankári: Rask - Lundqvist, strely na bránku: 35:28, 17.565 divákov.

OTTAWA SENATORS - MONTREAL CANADIENS 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Góly: 35. Pageau (Karlsson, Pyatt), 58. Ryan, 60. Thompson (Stone). Brankári: Anderson - Price, strely na bránku: 38:28, 33.959 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - LOS ANGELES KINGS 4:3 pp (1:2, 0:0, 2:1 - 1:0)

Góly: 20. Bailey (De Haan, Tavares), 45. Tavares (Lee, Bailey), 57. Lee (Pulock, Tavares), 62. Eberle (Barzal) - 13. Fantenberg (Pearson, Toffoli), 18. Toffoli (Doughty, Kuemper), 60. Kopitar (Brown, Martinez). Brankári: Greiss - Kuemper, strely na bránku: 33:29, 13.087 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - DALLAS STARS 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Góly: 30. Gostisbehere (Voráček, Giroux), 64. Gostisbehere (Voráček) - 8. Smith (Elie, Hanzal). Brankári: Elliott - Bishop, strely na bránku: 30:28, 19.477 divákov.

ST. LOUIS BLUES - WINNIPEG JETS 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Góly: 10. Tarasenko (Steen, Parayko), 58. Dunn (Tarasenko, Schenn). Brankári: Hutton - Mason, strely na bránku: 30:48, 17.964 divákov.

CAROLINA HURRICANES - COLUMBUS BLUE JACKETS 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Góly: 4. Staal (Williams, McGinn), 33. Hanifin (Ryan, Skinner) - 13. Wennberg (Atkinson, Bjorkstrand). Brankári: Darling - Bobrovskij, strely na bránku: 24:36, 11.357 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - ANAHEIM DUCKS 3:2 pp (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)

Góly: 44. Bäckström (Ovečkin, Wilson), 48. Kuznecov (Vrána), 62. Ovečkin (Carlson) - 17. Grant (Shaw, Manson), 28. Silfverberg (Getzlaf, Fowler). Brankári: Holtby - Gibson, strely na bránku: 27:30, 18.506 divákov.

ARIZONA COYOTES - PITTSBURGH PENGUINS 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)

Góly: 40. Cousins (Richardson, Martinook), 50. Domi (Keller) - 35. Rowney (Rust), 39. Malkin (Sheary, Kessel), 60. Määttä (Malkin, Hörnqvist), 60. Crosby. Brankári: Raanta - Murray, strely na bránku: 17:33, 13.051 divákov.

COLORADO AVALANCHE - TAMPA BAY LIGHTNING 5:6 (0:0, 1:4, 4:2)

Góly: 35. Landeskog (Jakupov, Zadorov), 45. Landeskog (Barrie, MacKinnon), 48. Landeskog (Barrie, Rantanen), 50. MacKinnon (Barrie, Landeskog), 55. MacKinnon (Zadorov, Landeskog) - 30. Kučerov (Hedman, Gourde), 30. Straalman (Johnson, Sergačov), 32. Hedman (Kučerov, Dotchin), 34. Gourde (Killorn, Conacher), 43. Straalman (Gourde, Point), 52. Sergačov (Palát, Straalman). Brankári: Bernier - BUDAJ, strely na bránku: 37:31, 16.956 divákov.

CALGARY FLAMES - NASHVILLE PREDATORS 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Góly: 32. Johansen (Arvidsson), 40. Fiala (Turris, Subban). Brankári: Smith - Rinne, strely na bránku: 32:28, 18.618 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 20:09 0 1 1 1 1 0

Marián Gáborík (Los Angeles) 10:11 0 0 0 -1 1 2

Peter Budaj (Tampa Bay) 60:00 5/37 86,5

/minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/