Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Nitriansky kraj

Falošné módne značky nahradila fejková drogéria a kozmetika

ilustračné foto Foto: TASR/AP

Vo všetkých prípadoch bola spochybnená originalita a vzniklo podozrenie, že ide o tovar porušujúci práva majiteľov ochrannej známky a dizajnu.

Nitra 24. apríla (TASR) - Nitrianski colníci v prvom štvrťroku tohto roka zaistili a neprepustili na trh Európskej únie viac ako 9000 kusov falšovaného tovaru. Podľa predbežných odhadov by výrobcom originálov týchto výrobkov predajom falzifikátov vznikla škoda prevyšujúca 200.000 eur. "Colníci odhalili pri kontrolách zameraných na boj proti obchodovaniu s falošným a pirátskym tovarom 21 subjektov porušujúcich niektoré práva duševného vlastníctva," informoval hovorca Colného úradu Nitra Stanislav Pacher.

V kamenných predajniach, skladových priestoroch a vo vozidlách pri cestných kontrolách dohromady zaistili 1011 párov obuvi, 289 odevných výrobkov, 149 batohov, 421 balení pracieho prostriedku a 7200 kusov kozmetiky. Vo všetkých prípadoch bola spochybnená originalita a vzniklo podozrenie, že ide o tovar porušujúci práva majiteľov ochrannej známky a dizajnu.

Colníci sa podľa Pachera najčastejšie stretávajú s falšovaním značiek Adidas, Nike, Tommy Hilfiger, Puma, Burberry, Louis Vuitton, ale aj Ariel či Scholl. "Doba, kedy sa falšovatelia zameriavali hlavne na oblečenie svetových značiek a hodinky, je už preč. Teraz sa stretávame s tým, že sú napodobňované aj veci bežnej domácej spotreby, ako sú kozmetické, čistiace aj pracie prostriedky."

Najfalšovanejším druhom tovaru na svete, ale aj na Slovensku, je obuv. "Falšovanie značiek sa však týka aj súčiastok do motorových vozidiel, ktoré sa rozpadávajú, farmaceutík, ktoré spôsobujú choroby, hračiek, ktoré ohrozujú životy detí, či dojčenského mlieka v prášku, ktoré novorodencom neposkytuje žiadnu výživu," tvrdí Pacher. Pirátske a falšované tovary zvyčajne vyrábajú anonymné subjekty, ktoré nerešpektujú požiadavky na ochranu zdravia, bezpečnosť a kvalitu, a po zakúpení tovaru neposkytujú žiadnu pomoc, záruku, návody na používanie.

Osobe, ktorá porušila zákon o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi, môže uložiť colný úrad pokutu od 3000 do 67.000 eur podľa závažnosti a druhu porušenia, vrátane sankcie prepadnutia tovaru v prospech štátu. Za opakované porušenie môže dať colný úrad pokutu až do výšky 135.000 eur.