< sekcia Prezidentské voľby v ČR

Česi v SR tipujú v prezidentských voľbách druhé kolo a M. Zemana v ňom

Český prezident Miloš Zeman. Foto: TASR/AP

Predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takácsová si myslí, že Zemana v druhom kole na konci januára vyzve vedec a bývalý šéf Českej akadémie vied Jiří Drahoš.

Bratislava 11. januára (TASR) – Prvé kolo nerozhodne a do druhého sa dostane súčasný prezident Miloš Zeman. Takto vidia pravdepodobný scenár prezidentských volieb v Českej republike, 24 hodín pred ich začiatkom, zástupcovia českej menšiny na Slovensku.

Predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takácsová si myslí, že Zemana v druhom kole na konci januára vyzve vedec a bývalý šéf Českej akadémie vied Jiří Drahoš. "Záležať bude potom na tom, ako budú voliť sympatizanti Michala Horáčka, Pavla Fischera a Mareka Hilšera, čo sú prevažne mladší a vzdelanejší voliči. Hlasy voličov ostatných kandidátov nebudú asi relevantné," uviedla pre TASR Takácsová, ktorá vo finále tipuje tesné víťazstvo Drahoša. Rovnakú dvojicu, Zeman-Drahoš, považuje za najvýraznejších kandidátov aj predseda Českého spolku v Žiline Svatopluk Pach. "Ostatní kandidáti sa z môjho pohľadu výraznejšie neprejavili," skonštatoval.

Predsedníčka Českého spolku vo Zvolene Blanka Maňkovská priznáva, že výsledok je veľmi ťažké odhadnúť. "Zrejme Zeman a jeho družina urobia nemožné. Mne sa ale páči intelektuál Horáček," naznačila. Zástupkyňa Čechov žijúcich v Bratislave Dagmar Večerná ostáva pri predpoklade, že do druhého kola postúpi súčasný prezident. "Toho druhého však odhadnúť neviem," uviedla.

Občania ČR, ktorí žijú na Slovensku, prípadne sa tu budú v čase volieb nachádzať, môžu na základe splnených podmienok (zápis vo zvláštnom zozname voličov, resp. voličský preukaz) voliť v priestoroch Veľvyslanectva Českej republiky na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Voľby sa uskutočnia v piatok 12. januára od 14.00 h do 22.00 h a v sobotu od 08.00 h do 14.00 h. Prípadné druhé kolo sa uskutoční v dňoch 26. a 27. januára. O post hlavy štátu sa v českých prezidentských voľbách 2018 uchádza deväť kandidátov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.