Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Prezidentské voľby v ČR

Reportéri bez hraníc kritizovali potýčky s novinármi v Zemanovom štábe

Podporovatelia prezidentského kandidáta a úradujúceho českého prezidenta Miloša Zemana oslavujú po zverejnení predbežných výsledkov 2. kola prezidentských volieb vo volebnej centrále 27. januára 2018 v Prahe. Foto: TASR/Marko Erd

Organizácia RSF v tejto súvislosti poukázala aj na dávnejšie prípady, keď samotný Zeman urážal médiá alebo sa im vyhrážal.

Paríž 28. januára (TASR) - Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vyzvala v nedeľu české orgány, aby odsúdili fyzické násilie voči novinárom v štábe prezidenta Miloša Zemana po jeho sobotňajšom víťazstve v druhom kole prezidentských volieb. Podľa správy zverejnenej na webovej stránke tejto organizácie so sídlom v Paríži bolo správanie Zemanových spolupracovníkov k novinárom "nehodné demokracie".

"Od včerajšieho večera ukazujú sociálne siete a televízne kanály videozáznam incidentu, keď prezidentovi asistenti strkali a udierali novinárov v snahe zabrániť im v nakrúcaní jedného z podporovateľov (Zemana), ktorý odpadol a skolaboval počas oznamovania výsledkov prezidentských volieb," uviedla RSF. Uvedené zábery dokumentujú slovné a fyzické potýčky v pražskom Top Hoteli po tom, ako privolali k indisponovanému mužovi záchranku a prítomní zástupcovia médií chceli dianie zachytiť kamerami.

"Dôrazne odsudzujeme útoky voči viacerým novinárom počas oznamovania znovuzvolenia prezidenta Zemana," vyhlásila riaditeľka sekcie RSF pre EÚ a Balkán Pauline Adesová-Mévelová. "Je neprijateľné, aby podporovatelia niektorého z politických lídrov tejto úrovne fyzicky napádali novinárov, ktorí len vykonávali svoju prácu. Takéto správanie je nehodné demokracie a Zemanov tábor musí toto násilie verejne odsúdiť," dodala.

Organizácia RSF v tejto súvislosti poukázala aj na dávnejšie prípady, keď samotný Zeman urážal médiá alebo sa im vyhrážal. Uviedla, že hoci bolo Česko "dlho považované za vzor integrácie do EÚ, v súčasnosti je zdrojom rastúceho znepokojenia z hrozieb pre slobodu médií, ku ktorým prispelo aj včerajšie násilie".