< sekcia Prezidentské voľby v ČR

Okamurova SPD vyzdvihla Zemana, priamu podporu mu ale nedala

Český prezident Miloš Zeman. Foto: TASR/AP

Podľa záverečného uznesenia je treba vo voľbách opäť podporiť kandidáta, ktorý podporuje princípy priamej demokracie.

Praha 9. decembra (TASR) - Delegáti na celoštátnej konferencii českého hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) v sobotu v Prahe diskutovali, či niekoho podporia v nadchádzajúcej prezidentskej voľbe a nakoniec priamo nepodporili súčasnú hlavu štátu Miloša Zemana. Zároveň ho však vyzdvihli ako prezidenta, informuje spravodajský server ČT24.

"Sme hnutie, ktoré našim členom a sympatizantom nechce prikazovať, ako sa majú správať," uviedol podpredseda hnutia Radim Fiala.

Podľa záverečného uznesenia je treba vo voľbách opäť podporiť kandidáta, ktorý podporuje princípy priamej demokracie. "Prezidentom Českej republiky musí byť vlastenec odmietajúci ďalšiu demontáž suverenity krajiny a dôsledne odmietajúci nelegálnu imigráciu a islamizáciu spoločnosti," píše sa v uznesení hnutia.

"Aj keď máme v niektorých otázkach rozdielne názory, tak z celkového pohľadu považujeme výsledky práce prezidenta Miloša Zemana za potvrdenie správnosti princípu priamej voľby prezidenta Českej republiky," konštatuje sa v záveroch konferencie.

Predseda hnutia Tomio Okamura vo svojom úvodnom prejave ocenil Zemana ako silnú osobnosť, ktorá bráni svoju vlasť. Podľa Okamuru je pri pohľade na súčasných kandidátov nutné myslieť na to, aby sa Pražský hrad nestal "hlásnou trúbou odnárodňovania a bruselskej loby".

Český prezident na konferencii SPD v sobotu vyhlásil, že sa s hnutím Tomia Okamuru vo veľkej väčšine tém zhoduje. Vyslovil poľutovanie, že nemá zákonodarnú iniciatívu a vyjadril preto nádej, že ho hnutie zastúpi. SPD naopak kritizoval za vymedzovanie sa voči zahraničným misiám českej armády.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.