Publicistika

KOMENTÁR J. Jůna: Brexit začne v marci, potvrdila snemovňa

Jan Jůn, 10. februára 2017 12:22

Komentár Jana Jůna uverejňujeme so súhlasom Českého rozhlasu Plus.

Jan Jůn, komentár Foto: Teraz.sk/Jan Jůn
Nebola to v stredu večer žiadna sláva, skôr fatalistická spokojnosť, že to už poslanci britskej dolnej snemovne, unavení veľkým počtom neúspešným hlasovaním o pozmeňujúcich návrhoch, majú za sebou.

Teda okrem niekoľko málo viditeľne bujarých zarytých brexitárov v konzervatívnych laviciach, mávajúcich papiermi na znamenie radosti, zatiaľ čo na druhom konci sálu snemovne škótski nacionalisti vzdorovito spievali a pískali hymnu Európskej únie a boli preto predsedom napomenutí.

Áno, takto, dá sa povedať, že takmer unavene a rezignovane – akoby len pokývali hlavou a dodali, že kocky sú hodené – zakončili poslanci trojdennú debatu a hlasovanie o znení navrhovaného zákona o aktivácii článku 50 o odchodu Británie z Európskej únie.

Pri vládnej konzervatívnej absolútnej väčšine a po opätovne opakovaných sľuboch premiérky Mayovej, že parlament bude môcť schváliť alebo odmietnuť výsledok rokovania o odchode z únie – a po ich rovnako naliehavých výzvach, že parlament predsa nemôže hlasovať inak, ako potvrdiť vôľu ľudu vyjadrenú v minuloročnom referende – nemohla ani búrlivá diskusia na výsledku nič zmeniť.

Nakoniec bolo 494 poslancov pre schválenie návrhu zákona, 122 proti a najväčším prekvapením bola skutočnosť, že 52 labouristických poslancov sa postavilo na odpor a hlasovalo proti príkazu vodcu strany Corbyna, ktorý im uložil, aby vládu podporili. Teda vrátane niekoľkých členov tieňového kabinetu, z ktorého preto museli odísť.

Napínavá hra


Teraz sa bude zákonom zaoberať snemovňa lordov a napriek skutočnosti, že v nej nemá vláda väčšinu, experti vo všeobecnosti očakávajú, že ho odhlasujú. Teda namiesto vznesenia pripomienok a vrátenia zákona dolnej snemovni, ktorá by lordov aj tak prehlasovala.

Dôvod je jednoduchý: snemovňa lordov nie je volená a vláda by jej v prípade neposlušnosti mohla pohroziť jej zrušením. Lordi teda budú o zákone rokovať a do 7. marca by ho mali schváliť, aby premiérka Mayová mohla článok 50 aktivovať na summite únie 9. marca.

Cesta k odchodu Británie je teda už dnes vlastne otvorená a otázkou bude, aké vzťahy s úniou sa jej napokon po zhruba dvoch rokoch rokovania podarí dosiahnuť. Či to bude mäkký brexit, kedy zostane členom jednotného trhu a colnej únie s tým, že si vyrokuje lepšie podmienky ako má malé Nórsko, alebo sa jej to nepodarí dohodnúť a skončí na podmienkach Svetovej obchodnej organizácie, čo by kvôli obchodným clám s najvýznamnejším partnerom, ktorým únia je, mohlo pre množstvo britských firiem skončiť veľmi zle.

Nebezpečná je však aj situácia v Škótsku, kde parlament dvojtretinovou väčšinou odmietol aktiváciu článku 50 a podľa posledných prieskumov v ňom počet zástancov odtrhnutia Británie a zotrvania v Európskej únii stúpol na 49 percent. Samostatné Škótsko by však po vyčerpaní severomorskej ropy a skončení dotácií z Londýna bolo na tom hospodársky zle a tak je možné, že nacionalistické nadšenie opäť vyprchá.

Teraz sa však hlavne uvidí, či odídu zahraničné firmy a čo urobí po brexite britská ekonomika. Toho sa veľa expertov naozaj veľmi obáva. Bude to asi ešte veľmi napínavá hra.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:14

Ťažká taška môže školákovi uškodiť
Žiak prvého a druhého ročníka by nemal mať aktovku ťažšiu ako 2,5 kilogramu, tretieho a štvrtého ročníka viac ako 3,5 kilogramu.

sk
včera 17:14

J. MARUŠIAK: SNS sa potrebuje vymedziť voči Smeru, ale zachovať vládu
Premiér Robert Fico zasiahol voči SNS z pozície sily, ale zároveň jej nechal určitý politický priestor. Pád vlády totiž nie je v záujme SNS, ale ani Smeru-SD, povedal v TABLET.TV politológ J.Marušiak.

sk
20. augusta 2017 6:00

BALÁZS BORBÉLY: Rád spomínam na Weissa, obdivujem Kozáka i Zidaneho
S niekdajším skvelým stredopoliarom Balázsom Borbélym sme sa v štúdiu TABLET.TV porozprávali o jeho súčasnom trénerskom angažmáne v FC Petržalka, no zaspomínali sme si aj na slávne časy Artmedie. audio

sk

Najčítanejšie
Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac