Publicistika

Komentár Juraja Hrabka: Nestranný a nezávislý?

TASR, 16. mája 2017 16:27

J. Hrabko komentuje novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach.

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk
Bez väčšieho záujmu verejnosti aj médií schválil parlament novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Aj keď názov zákona odpudzuje od čítania novely, ide o významný predpis. Menia sa ním totiž nielen doterajšie pravidlá, ktoré sa týkajú každej domácnosti, ale aj posilňuje moc vlády nad úradom, ktorý má byť nezávislý. Všeobecne je známy pod skratkou ÚRSO.

Práve preto je aj novela zákona zaujímavá z pohľadu výkonu politiky, teda spravovania vecí verejných. Ako vždy, keď sa menia pravidlá hry. A novela ich mení zásadným spôsobom, možno aj v rozpore s europravidlami, podľa ktorých má byť ÚRSO z pochopiteľných dôvodov nezávislé od štátnej moci.

Napokon, chaos, ktorý vznikol v cenách energií začiatkom tohto roka a ktorý podporil aj premiér Fico verejným roztrhaním úradných faktúr, poukazuje prinajmenej na to, že politikom nezávislosť ÚRSO veľmi nechutí. Je to síce prirodzené, keďže rozhodnutia úradu sa dotýkajú veľkej väčšiny voličov a ich hnev voči zvýšeným cenám energií sa môže ľahko odraziť vo voľbách. Ale nesprávne aj z dôvodu, že vláda problémy v ÚRSO nerieši, ale iba odkladá.
Politické ovládnutie úradu bude po nadobudnutí účinnosti novely zákona aj oficiálne väčšie, ako bolo doteraz. Čo je, mimochodom aj jedným z dôvodov preto, aby zákon prezident nepodpísal, ale vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie. Pretože paragraf, ktorý hovorí, že „Štátne orgány, orgány územnej samosprávy, iné orgány verejnej moci ani ďalšie osoby nesmú ovplyvňovať úrad pri vykonávaní jeho pôsobnosti,“ v zákone zostal aj naďalej.

Doteraz bola nezávislosť ÚRSO oficiálne a zákonne garantovaná aj tým, že jeho predsedu menoval a odvolával na návrh vlády prezident. To už platiť nebude, parlament mu túto kompetenciu novelou odňal, takže po novom bude predsedu ÚRSO menovať a odvolávať z funkcie vláda. Je nepochybné, že sa tým nezávislosť úradu nezvýši, ale zníži. Aby prezident neprišiel nakrátko, dostal v novele inú prácu – menovať a odvolávať členov a predsedu Regulačnej rady. Pri výkone tejto funkcie však členov rady môže vymenovať iba na návrh vlády a parlamentu a jej predsedu zase iba na návrh členov rady.

Dalo by sa uvažovať o tom, že zmena týchto pravidiel nie je až takou prekážkou nestrannosti a nezávislosti ÚRSO, keby platili aspoň ústavné pravidlá. Teda, že parlament kontroluje činnosť vlády, že vláda sa zodpovedá parlamentu a podobne. Je však verejným tajomstvom, že to tak nebolo, nie je a že reálne platí viac opak. Novela zákona o regulácii tak nereguluje iba dané odvetvia, ale reguluje hlavne politické vzťahy medzi prezidentom, parlamentom a vládou. Nedobrým spôsobom.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 15:15

Slobodné ženy po tridsiatke prežívajú v Iraku peklo
Konzervatívna iracká spoločnosť núti slobodné ženy po tridsiatke, aby sa vydali za každú cenu.

sk
včera 6:00

RADO RANČÍK otvorene: O titule s Interom, nesplnenom sne i tetovaniach
Slovenskému basketbalistovi Radoslavovi Rančíkovi bolo až na sklonku kariéry dopriate tešiť sa z titulu majstra SR. Aj o tomto úspechu sme sa s ním pred pár dňami porozprávali v štúdiu TABLET.TV. audio

sk
26. mája 2017 20:38

CHMELÁR: Vidíme mŕtvych v Manchestri, ale nie tých na Blízkom východe
Kandidáti na predsedu ÚVO urobili chybu, keď pred oficiálnym vypočutím na vláde absolvovali ešte neformálne pred zástupcami MVO a najviac na to doplatil J.Méry, povedal v TABLET.TV J.Hrabko.

sk

Najčítanejšie

Všetko o MS 2017


Tabuľky


Vizitky


Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac