Publicistika

Pakistan si vyžiadal jednu z najväčších ľudských migrácií v histórii

Tablet.TV, 13. augusta 2017 11:00

Pred 70 rokmi sa India a Pakistan vymanili spod britskej nadvlády a vo svete začali vystupovať ako nezávislé krajiny.

Oslavy 70. výročia nezávislosti spod britskej koloniálnej nadvlády v meste Karáčí v Pakistane. Foto: TASRAP
Islamabád 13. augusta (TABLET.TV) – Pakistan vyhlásil samostatnosť 14. augusta 1947. Davy moslimov pochodovali dedinami a mestami a hrdo mávali novými štátnymi zástavami. Častokrát však netušili, čo všetko ich čaká.
NOVÉ terazmedia

Cesta k štátnej suverenite nebola jednoduchá a spustila jednu z najväčších migrácií v ľudskej histórii. Davová psychóza mala na svedomí státisíce mŕtvych. Dvanásť miliónov ľudí opustilo svoje domovy zo strachu o svoje životy. Hinduisti žijúci na pakistanskom území sa obávali, že budú neželanou skupinou obyvateľstva v novovzniknutom islamskom štáte a naopak, Moslimovia žijúci v Indii, mali zase strach z pomsty hinduistickej väčšiny.

Po zániku Britskej Indie existoval západný a východný Pakistan. Ten východný získal v roku 1970 autonómiu, neskôr sa osamostatnil a premenoval na Bangladéš. Nepokoje medzi Indiou a Pakistanom pretrvávajú dodnes. Jablkom sváru sú sporné územia. Záujem riešiť situáciu majú však aj iné štáty, keďže obe krajiny vlastnia jadrové zbrane a hrozí tak oveľa vážnejší stret.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 9:14

Ťažká taška môže školákovi uškodiť
Žiak prvého a druhého ročníka by nemal mať aktovku ťažšiu ako 2,5 kilogramu, tretieho a štvrtého ročníka viac ako 3,5 kilogramu.

sk
22. augusta 2017 17:14

J. MARUŠIAK: SNS sa potrebuje vymedziť voči Smeru, ale zachovať vládu
Premiér Robert Fico zasiahol voči SNS z pozície sily, ale zároveň jej nechal určitý politický priestor. Pád vlády totiž nie je v záujme SNS, ale ani Smeru-SD, povedal v TABLET.TV politológ J.Marušiak.

sk
20. augusta 2017 6:00

BALÁZS BORBÉLY: Rád spomínam na Weissa, obdivujem Kozáka i Zidaneho
S niekdajším skvelým stredopoliarom Balázsom Borbélym sme sa v štúdiu TABLET.TV porozprávali o jeho súčasnom trénerskom angažmáne v FC Petržalka, no zaspomínali sme si aj na slávne časy Artmedie. audio

sk

Najčítanejšie
Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac