Publicistika

J.PAŠKA: Václav Havel na Slovensku obľúbený nebol

Teraz.sk, 17. júla 2017 15:53

Deklaráciu Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti vnímala SNS ako posun dopredu na ceste k samostatnosti, povedal v TABLET.TV prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

Jaroslav Paška v TABLET.TV Foto: TABLET.TV
Bratislava 17. júla (Teraz.sk) – Prijatie Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky 17. júla 1992 bolo vyvrcholením dlhého a komplikovaného procesu hľadania nového štáto – právneho usporiadania Čiech a Slovenska. „Mali sme pripravené aj vlastné znenie deklarácie, ktoré sme konzultovali s vtedajšou najsilnejšou politickou stranou, s HZDS. A treba povedať, že naši partneri dlho váhali, či pôjdu do tohto kroku. Či sa naozaj odhodlajú na to, aby sa republiky oddelili,“ povedal v diskusii na TABLET.TV prvý podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška.

Práve jeho strana ako jediná z relevantných politických subjektov od začiatku presadzovala osamostatnenie Slovenska. „Vnímali sme to ako posun dopredu v tom, aby sa podarilo dosiahnuť politický cieľ Slovenskej národnej strany vydobyť si samostatné Slovensko,“ povedal na margo prijatia deklarácie pred 25 rokmi.
„Politický vývoj v Českej republike sa orientoval viac doprava a u nás do stredu. Nakoniec aj česká administratíva usúdila, že bude lepšie, keď pôjde každá republika svojou cestou. Vnímali Slovensko ako bremeno, my sme zase vnímali Prahu ako miesto, odkiaľ sa všetko v republike centralizovane riadi a nie dobrým spôsobom,“ vysvetľuje Paška dôvody zániku Československa. Rozdelenie podľa neho prebehlo pokojným spôsobom vďaka pragmatizmu Václava Klausa a Vladimíra Mečiara, ktorí o usporiadaní vzťahov medzi republikami rokovali.„Pamätám si obdobie pred rozdelením, na dosť nenávistné kampane voči Slovákom na úrovni českých politických strán,“ povedal podpreseda SNS. Slovenskú politiku podľa neho často kritizoval aj československý prezident Václav Havel, ktorý bol podľa Pašku populárny v Čechách, ale na Slovensku nie. „Václav Havel tu mal priateľov, ale nebol príliš obľúbený. Možno kvôli konverzii zbrojného priemyslu, kde prišlo veľa Slovákov o zamestnanie,“ konštatoval Paška.

Konverzia bola podľa neho politickým rozhodnutím, ktoré si osvojil práve Havel. Argument, podľa ktorého slovenský zbrojný priemysel nebol dostatočne konkurencieschopný a aj tak by sa nedal dlhodobo udržať, Paška neakceptuje.

„Na otázku, či bol alebo nebol konkurencieschopný sa dá povedať, že všetko, čo tu bolo, sa akosi dobre predalo. Dodnes riešime problémy s tým, že máme prázdne sklady. Dokonca aj to, čo si armáda myslí, že tam má, tam niekedy nie je,“ povedal. „Rozhodnutie zrušiť zbrojnú výrobu na Slovensku bolo politické. Niektoré technológie sa dokonca previezli do Čiech. Nechcem tvrdiť, že to rozhodnutie bolo z hlavy pána prezidenta Havla, ale on ho predniesol a zobral ho za svoje,“ dodal Paška.

„Česká reprezentácia chcela ísť veľmi rýchlo do Európskej únie a NATO, pán Klaus mal zo Slovenska možno strach, že by sme boli bremenom pri vstupe do EÚ. Preto sa rozhodol nechať Slovensko odísť. Zaujímavé je, že dnes je to jeden z najväčších euroskeptikov,“ poznamenal na margo dôvodov rozdelenia Československa.

Práve Deklarácia o zvrchovanosti bola podľa Pašku jednoznačným signálom, že federácia smeruje k rozdeleniu. Pochopil to aj prezident Havel, ktorý sa tri dni po prijatí deklarácie vzdal funkcie.

Chýbajúce referendum


Referendum o zrušení federácie sa síce nekonalo, ale podľa Pašku boli v skutočnosti referendom voľby, v ktorých si Česi a Slováci vybrali diametrálne odlišné politické zastúpenie. „Rozhodnutia HZDS, ale aj SDĽ, ktorá hlasovala za deklaráciu SNR o zvrchovanosti, hovoria o tom, že politické zastúpenie chcelo ísť na Slovensku inou cestou ako v Čechách a spolužitie by bolo problematické,“ povedal Paška.

Pri delení majetku federácie podľa neho lepšie obstáli Česi, ale za pokojné rozdelenie podľa neho tieto straty stáli. „Majetku ostalo v Čechách viac ako dve tretiny. Rozdiely boli možno väčšie, možno menšie, ale za to pokojné rozdelenie nám to stálo. Ak by to prebiehalo ako v Juhoslávii, by sme stratili oveľa viac a ešte zaťažili naše vzájomné vzťahy,“ tvrdí Paška.

Stále je presvedčený, že snaha SNS presadiť osamostatnenie Slovenska bola správna. „Sme slobodnejší v rozhodovaní. Nakoniec, aj politický život je tu úplne iný. Myslím si, že pre slovenských občanov je lepšie, keď môžu sami rozhodovať o svojej reprezentácii. Zoberte si, že na Slovensku po druhej svetovej vojne zvíťazila Demokratická strana, v Čechách komunistická a v dôsledku toho sme sa stali komunistickým štátom,“ upozornil.

Spolupráca s Čechmi


Slováci dnes s Čechmi spolupracujú v NATO, Európskej únii, ale aj Visegrádskej štvorke. Na otázku, prečo začala Európska komisia proti zvyšným trom štátom V4 konanie kvôli migrantom, ale voči Slovensku nie, Paška odpovedal, že z hľadiska bruselskej administratívnej šablóny na zoznam problémových štátov nepatríme, aj keď sme kvóty zažalovali.

„Tým, že sme malá krajina, sme prijali malé množstvá kresťanov z Iraku a vďaka tým pár migrantom, ktorých sme prijali, sme z hľadiska administratívnej šablóny bruselských úradníkov neboli v zozname krajín, ktoré majú byť potrestané. Ale Brusel nás upozornil, že máme zásadne zmeniť postoj k migrantom,“ poznamenal Paška. Dodal, že otázky migrantov budú vyvolávať napätie aj v budúcnosti. „V postoji k migrantom v prvom rade zlyháva Európska únia. Nevedia svoje kompetencie využiť na to, aby zabránili migračným tokom,“ uzavrel podpredseda SNS.

Prečítajte si aj:

28. septembra 2016 17:53

J.PAŠKA: Snahy o zavedenie povinných migračných kvót budú pokračovať
Zaznel návrh zjednotiť sociálne dávky pre migrantov v celej EÚ. Potom by sa sami rozhodli, kde si za dávky budú môcť dovoliť najvyššiu životnú úroveň, povedal v TABLET.TV podpredseda SNS J.Paška.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

23. septembra 2017 6:00

JANČULA priznáva: Slovan som si ´vyplakal´, Poór musel roztrhať zmluvu
Bývalý futbalový reprezentant SR Tibor Jančula nám v štúdiu TABLET.TV poodhalil viacero zaujímavostí z jeho hráčskej kariéry, no prezradil aj to, ako sa dnes cíti v koži poslanca Národnej rady SR. audio

sk
22. septembra 2017 20:30

CHMELÁR a HRABKO: Trump vydesil OSN. Škoda, že Kiska nereagoval hneď
Ftáčnik sa považuje za sociálneho demokrata, berie na seba celú túto časť názorového spektra, a ostatné hlasy sú rozdelené, komentoval J. Hrabko preferencie kandidátov na bratislavského župana.

sk
22. septembra 2017 19:00

NEWS IN ENGLISH SLOVAKIA 24/7: Udalosti týždňa v anglickom jazyku
NEWS IN ENGLISH: Internetový portál TASR News Now ponúka sumár najdôležitejších správ týždňa v anglickom jazyku.

sk

Najčítanejšie
Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac