Publicistika

REPORTÁŽ: Dobrá šibačka prinesie krásu nielen ženám, ale aj mužom

Tablet.TV, 17. apríla 2017 10:40

K Veľkonočnému pondelku neodmysliteľne patria nielen maľované vajcia, voňavka, či veľa vody, ale aj korbáč.

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 17. apríla (TABLET.TV) - Korbáč vystihoval mágiu dotyku. V prútoch prúdila miazga, mladosť a vždy sa myslelo, že cez prúty sa odovzdáva táto sila tomu, koho vyšibeme. Najčastejšie sa šibalo korbáčmi z vŕbového prútia, ktoré je symbolom jarnej prírody.

V dávnejšej minulosti namiesto korbáčov stačili dokonca obyčajné prúty. Odlišná bola šibačka aj z pohľadu regiónov. Zatiaľ čo korbáč v rukách mužov bol typický skôr pre západné Slovensko, na strednom a východnom Slovensku sa oblievalo a kúpalo. Niektoré regióny v minulosti poznali dokonca nielen šibačku na Veľkonočný pondelok, ale aj šibačku v utorok po Veľkej noci, keď naopak ženy šibali mužov.

Rovnaký účinok na omladzovanie, či dodávanie sily a krásy korbáčmi však má aj polievanie vodou. V 50. rokoch minulého storočia ho čiastočne nahradilo kropenie voňavkami.


Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 14:57

Trump si obávaným červeným tlačidlom objednáva kolu
Šéf Bieleho domu tlačidlom neodpaľuje rakety, ale privoláva komorníka, ktorý mu prináša jeho obľúbený osviežujúci nápoj.

sk
26. apríla 2017 16:20

Lekárka: S vygooglenou diagnózou sa bojuje len ťažko
Pacienti prichádzajú do ambulancie všeobecného lekára s tým, že majú za sebou liečbu ľudovými receptami aj hľadanie diagnózy na internete.

sk
26. apríla 2017 14:00

M. KAPUSTIN: Antisemitizmus je v každej krajine, aj na Slovensku
Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET Tu a teraz je liberálny rabín Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike Miša Kapustin.

skPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac