Publicistika

WLACHOVSKÝ: Brexit zastavil populistickú vlnu v Európe

Tablet.TV, 19. júna 2017 15:37

Hosťom P. Demeša v relácii SVET Tu a teraz je Miroslav Wlachovský, bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky vo Veľkej Británii.

Wlachovský Foto: Tablet.TV
Bratislava 19. júna (TABLET.TV) - Svet v uplynulých týždňoch so záujmom sledoval politický vývoj v dvoch krajinách. V jednej si volili francúzskeho prezidenta, v druhej zase rozhodovali o zložení britského parlamentu. Aký dopad budú mať tieto udalosti na vnútropolitickú situáciu spomenutých krajín a na nasledujúci vývoj vzťahov v rámci Európskej únie a Slovenska?

Výsledok predčasných parlamentných volieb vo Veľkej Británii bol, ako tvrdí Wlachovský, veľkým prekvapením v porovnaní s očakávaniami, s ktorými do nich súčasná britská premiérka Theresa Mayová vstupovala. V tom čase Konzervatívna strana viedla v prieskumoch verejnej mienky o 20 percentuálnych bodov pred labouristami. Mayová za týchto okolností dúfala v zisk väčšiny v Dolnej snemovni i napriek tomu, že ešte podľa Wlachovského nikdy predtým nebola lídrom prevereným v parlamentných voľbách. Táto skutočnosť jej mandát oslabovala. „Keďže tie výsledky prieskumov verejnej mienky napovedali, že cez toto by sa pred rokovaniami s krajinami Európskej únie a s Európskou komisiou ten mandát posilnil, tak nakoniec Theresa May, ktorá vyhlasovala pôvodne, že predčasné parlamentné voľby nebudú, sa rozhodla, že s touto vidinou výhry do toho predsa len pôjde.“

Britská premiérka a jej vláda onedlho vstúpi do vyjednávania s Európskou úniou. Na otázku, či je pre úniu volebný výsledok výhodou, Wlachovský uvádza, že nikto ani na európskej strane si neželá akési absolútne víťazstvo nad Veľkou Britániou, pretože podľa neho „nič také neexistuje“. V súčasnosti Európska únia čaká, s akým mandátom vstúpi krajina do rokovaní, pretože vyjednávacie pozície Európskej únie sú známe už dlhšie obdobie. „Je to paradoxne v britskom záujme, aby sa rokovania začali čím skôr. Oni spustili mechanizmus článku 50, ktorý dáva na rokovania dva roky a ten čas plynie. Čím viac času prejde, tým náročnejšie budú rokovania a pravdepodobne s horším výsledkom.

Na jednej strane stojí Británia, ktorá po referende naštartovala výstupový proces, na druhej strane zase Francúzsko, ktoré sa po uplynulých voľbách uberá cestou tzv. európanstva. „Najmä výsledky prezidentských a parlamentných volieb vo Francúzsku naznačili, že ľudia si uvedomili, čo všetko je takpovediac v stávke,“ spresňuje bývalý veľvyslanec Miroslav Wlachovský.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:14

J. MARUŠIAK: SNS sa potrebuje vymedziť voči Smeru, ale zachovať vládu
Premiér Robert Fico zasiahol voči SNS z pozície sily, ale zároveň jej nechal určitý politický priestor. Pád vlády totiž nie je v záujme SNS, ale ani Smeru-SD, povedal v TABLET.TV politológ J.Marušiak.

sk
20. augusta 2017 6:00

BALÁZS BORBÉLY: Rád spomínam na Weissa, obdivujem Kozáka i Zidaneho
S niekdajším skvelým stredopoliarom Balázsom Borbélym sme sa v štúdiu TABLET.TV porozprávali o jeho súčasnom trénerskom angažmáne v FC Petržalka, no zaspomínali sme si aj na slávne časy Artmedie. audio

sk
19. augusta 2017 6:01

OSUSKÝ: Rusi by chceli impérium, ale susedom nemajú čo ponúknuť
Dubčekov experiment s poľudštením socializmu nemal šancu na úspech. Veľa ľudí to však nepochopilo, keďže bol násilne prerušený. Jedným z nich bol Michail Gorbačov, povedal v TABLET.TV P. Osuský (SaS).

sk

Najčítanejšie
Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac