Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Regióny

Amfiteáter v Devíne bude pre súdny spor chátrať aj naďalej

Hrad Devín Foto: Lucia Rusnáková /TASR

Budova na brehu Dunaja, ktorá je jediným zachovaným objektom hitlerovskej Tretej ríše na Slovensku, roky chátra.


Bratislava 29. mája (TASR) – Osud chátrajúcej funkcionalistickej budovy reštaurácie a amfiteátra pod hradom Devín je stále nejasný. Hlavné mesto Bratislava čaká na výsledok súdneho sporu so súkromnou spoločnosťou Seafly.

Budova na brehu Dunaja, ktorá je jediným zachovaným objektom hitlerovskej Tretej ríše na Slovensku, roky chátra. Súdy riešia od roku 2008 spor iniciovaný švédskou spoločnosťou o platnosť nájomnej zmluvy ešte z roku 1990. Na prvom stupni ho hlavné mesto v roku 2012 vyhralo, keď Okresný súd Bratislava I zamietol návrh Seafly.

Odvolací Krajský súd v Bratislave v roku 2014 rozsudok potvrdil, avšak iba sčasti. Spis tak opäť putoval na okres. „Pojednávanie v tejto veci je pred Okresným súdom Bratislava I vytýčené na september 2016,“ informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Práve súd je dôvodom, prečo sa s budovou ležiacou na jednom z turisticky najatraktívnejších miest na Slovensku roky nič nedeje. Hlavné mesto v súčasnosti podľa jeho hovorkyne nemá ujasnené, aký bude jej ďalší osud.

„Vzhľadom na skutočnosť, že vo veci sa vedie súdny spor, Hlavné mesto SR Bratislava do času právoplatného rozhodnutia súdu v tejto právnej veci nebude s predmetnou nehnuteľnosťou nakladať,“ ozrejmila Skokanová. „Preto ani nie je možné vyjadriť sa k jej ďalšiemu využitiu,“ doplnila.

Amfiteáter bol postavený v Devíne po tom, ako mestečko po Mníchovskej dohode z roku 1938 odčlenili od Československa a pripojili administratívne k Rakúsku. Ako pripomenul v minulosti pre Bratislavské noviny historik Štefan Holčík, v 30. rokoch bolo na území Tretej ríše rozšírené budovanie zhromažďovacích priestorov vo voľnej prírode pre veľké masy ľudí, kde by bolo možné umocňovať myšlienku nadradenosti nemeckého národa. Takýto areál vznikol i v Devíne.

Budovu, ktorú spravoval sa socializmu podnik Reštaurácie a jedálne, získalo po roku 1989 do správy Mestské múzeum, ktoré sa ju rozhodlo na 99 rokov bezplatne prenajať spoločnosti Seafly so sídlom v hlavnom meste Švédska - Štokholme. Spoločnosť ju bola podľa zmluvy povinná zrekonštruovať.

Mestské zastupiteľstvo Bratislavy vyhlásilo zmluvu na zasadnutí v marci 1991 za protizákonnú. Žiadosť súkromnej firmy o odovzdanie objektu v roku 1995 magistrát odmietol. Argumentoval, že zmluva je od začiatku neplatná z dôvodu absencie predchádzajúceho súhlasu mestskej časti.

Senát Krajského súdu v Bratislave pod vedením Edity Szabovej sa stotožnil s názorom prvostupňového súdu, že navrhovateľ nepreukázal naliehavý právny záujem na určení platnosti nájomnej zmluvy. "Potvrdil vo výroku rozsudok OS Bratislava I, ktorým bol zamietnutý návrh o určenie, že Zmluva o nájme a rekonštrukcii objektov, reštaurácie a amfiteátra na Slovanskom nábreží uzavretá dňa 28.11.1990 je platná,“ vysvetlila Skokanová.

Podľa hovorkyne sa na prvostupňovom súde bude ešte rozhodovať o návrhu Seafly, ktorá žiadala, aby bola hlavnému mestu uložená povinnosť zabezpečiť stavebné povolenie potrebné pre rekonštrukciu objektu.