< sekcia Regióny

Kvalitné projekty priniesli Banskej Bystrici 6,3 mil. eur z eurofondov

Banská Bystrica, ilustračná snímka. Foto: TASR/Dušan Hein

Podľa primátor Banskej Bystrice Jána Noska príprava projektov jeho tímu na magistráte bola kvalitná.

Banská Bystrica 14. decembra (TASR) – Dokončenie novej autobusovej stanice Terminal Vlak-Bus-Shopping, vybudovanie 116 nových parkovacích miest na banskobystrickom sídlisku Sásová, rekonštrukcia základných a materských škôl v meste či obnova ciest a chodníkov za milión eur - to všetko sú úspechy vedenia magistrátu, ktoré dosiahlo v tomto roku. Konštatoval to primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, ktorý vo štvrtok bilancoval končiaci sa rok. Ako zdôraznil, jedným zo strategických cieľov pre nich stále zostáva sfunkčnenie areálu niekdajšej textilnej fabriky Slovenka.

Podľa Noska príprava projektov jeho tímu na magistráte bola kvalitná. "Bolo ukončených 21 projektov, schválených deväť žiadostí o nenávratný finančný príspevok na investičné projekty a tri na neinvestičné. Doteraz sa nám podarilo získať 6,3 milióna eur a 3,4 milióna eur je v procese schvaľovania. Pre budúci rok máme plánovaných 46 projektov," reagoval primátor.

Rok 2017 sa v meste pod Urpínom niesol v znamení rekonštrukcie základných a materských škôl, vďaka ktorej sa dosiahnu nielen energetické úspory, ale rozšírili sa aj kapacity škôlok. Ako tvrdí hlava mesta, po realizácii všetkých plánovaných projektov vznikne 200 nových miest, čo by malo postačovať pre umiestnenie detí do materských škôl.

V prípade škôl mesto v tomto roku z vlastných zdrojov vynaložilo vyše milióna eur na výmenu okien, opravy vnútorných priestorov, nákup vybavenia či spolufinancovanie v rámci Európskych štrukturálnych a investičných fondov. V procese schvaľovania je 1,8 milióna eur na odborné učebne na základných školách.

V roku 2017 bola Banská Bystrica Európskym mestom športu. "Na podporu podujatí, športových klubov, združení a dotácie išlo takmer milión eur. Zvyšok z celkovo vynaloženej sumy z rozpočtu mesta 2,6 milióna eur tvorili investície do športovej infraštruktúry," zdôraznil Nosko. Medzi najvýznamnejšie položky patrili obnova telocvične na Magurskej ulici, areály základných škôl či korčuliarska dráha. Uskutočnilo sa 360 podujatí.

Ako Nosko dodal, zamestnanosť podvihla nová autobusová stanica, kde sa podľa informácií investora vytvorilo okolo 400 nových pracovných miest. "Nie sú to miesta, ktoré by mňa osobne nejako tešili, lebo sú z tej kategórie nižšie platených," poznamenal prvý muž mesta. Vznikol tu aj exekučný súd, ktorý tiež istým spôsobom pomohol riešiť zamestnanosť Banskobystričanov.