Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Regióny

Stredoslovenské múzem prinesie tradíciu vynesenia Moreny 1. apríla

Na snímke horiaca Morena vo vode. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Sprievod s Morenou sa premiestni cez Dolnú ulicu až k mostu pri potoku Bystrička, kde ju zapália a hodia do vody.

Banská Bystrica 26. marca (TASR) – Jedným z tradičných ľudových zvykov v predveľkonočnom období je vynášanie Moreny a podľa etnografky Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici Jany Koltonovej sa tak dlho na našom území dialo na Smrtnú nedeľu, ktorou je práve táto nedeľa. SSM sa rozhodlo pripraviť kultúrne podujatie Vynášanie Moreny na 1. apríla o 14.00 h.

"V prvej polovici 20. storočia začal tento zvyk zanikať. Som rád, že vďaka výborným spoluprácam s okolitými folklórnymi súbormi môžeme verejnosti priniesť atraktívny zážitok doplnený odbornými informáciami od našej etnografky aj na tomto podujatí," konštatoval riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Ako doplnila manažérka múzea Dana Kurtíková, symbolické vynesenie zimy z chotára bude plné tanca a spevu, o čo sa postará detský folklórny súbor Matičiarik na banskobystrickom námestí. Sprievod s Morenou sa premiestni cez Dolnú ulicu až k mostu pri potoku Bystrička, kde ju zapália a hodia do vody.

"V niektorých regiónoch Slovenska sa Morena vynášala na Kvetnú nedeľu. Korene tohto prastarého obradu súvisia s predkresťanským výročným obyčajovým cyklom. Morena symbolizovala zimu, s ktorou sa spájala temnota a napokon aj smrť. Dedinské spoločenstvo pociťovalo potrebu zbaviť sa jej, poslať s ňou do nenávratna všetko zlé, temné, choré a otvoriť sa príchodu novej jari," vysvetlila Koltonová.

Podľa etnografky Morena niesla aj mená Marmoriena, Marmuriena, ktoré boli typické pre dolnú Oravu, v Šumiaci sa nazývala Marjena, v Pohorelej Mamurejna. V Gemeri bola známa ako Hejhana a v niektorých spišských obciach dokonca ako Šmertka, čo znamená smrtka.