Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Regióny

Pri spomienke na oslobodenie B.Bystrice upozornili na hroziaci fašizus

Na snímke primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko počas pietneho aktu pri spomienkových oslavách pri príležitosti 72. výročia oslobodenia mesta Banská Bystrica. Banská Bystrica, 24. marca 2017. FOTO TASR - Branislav Račko Foto: FOTO TASR - Branislav Račko

Banskú Bystricu oslobodili jednotky sovietskej a rumunskej armády 25. marca 1945.

Banská Bystrica 24. marca (TASR) - Za účasti zástupcov ambasád, predstaviteľov kultúrneho i spoločenského života, ako aj priamych pamätníkov sa konala dnes na banskobystrickom Námestí SNP pietna spomienka pri príležitosti 72. výročia oslobodenia mesta. Banskú Bystricu oslobodili jednotky sovietskej a rumunskej armády 25. marca 1945.

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Mestského úradu v Banskej Bystrici Zdenka Sekerešová, pozvanie na pietny akt prijali okrem iných aj veľvyslankyňa Rumunska na Slovensku Steluta Arhire, veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov či vojenský pridelenec veľvyslanectva Ukrajiny na Slovensku Serhii Yatsulchak.

"Dnes sme svedkami toho, že niektorí nevidia alebo nechcú vidieť hrôzy, ktoré vojna spôsobila. Všetky generácie musia poznať historické fakty, súvislosti a dôsledky vojny. Pripomínajme si preto neustále obrovské riziká, ktoré v sebe nesie rasizmus a xenofóbia a nahlas rozprávajme o tom, čo znamená ideológia nacizmu a fašizmu," uviedol pri tejto príležitosti primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Mesto v spolupráci s banskobystrickými inštitúciami pripravilo pre širokú verejnosť aj viacero zaujímavých sprievodných akcií. Už v nedeľu 19. marca sa široká verejnosť mohla dozvedieť viac o historických udalostiach oslobodenia mesta na podujatí Potulky mestom. Dnes ponúkne Múzeum SNP pre žiakov a študentov základných a stredných škôl bezplatné prehliadky expozícií. Centrum komunitného organizovania a jeho platforma Nie v našom meste budú pokračovať v projekte Živé knižnice. Pokúsia sa nájsť odpoveď na otázku, či v období mieru naozaj vieme, čo znamenajú pojmy ako tolerancia, rôznorodosť i empatia.