Regióny

Bojnice sa s trasovaním obchvatu Prievidze na Ústavný súd SR neobrátia

TASR, 25. februára 2016 11:21

Rozhodli o tom bojnickí mestskí poslanci na svojom rokovaní aj v súvislosti s vypracovaním štúdie realizovateľnosti na túto stavbu, do ktorej by mohli byť zapracované technické požiadavky Bojníc.

Ústavný súd SR Foto: TASR/František Iván
Bojnice 25. februára (TASR) - Bojnice sa s preskúmaním rozhodnutia Najvyššieho súdu SR o trasovaní obchvatu Prievidza na Ústavný súd SR neobrátia. Jednomyseľne o tom rozhodli v stredu (24.2.) bojnickí mestskí poslanci na svojom rokovaní aj v súvislosti s vypracovaním štúdie realizovateľnosti na túto stavbu, do ktorej by mohli byť zapracované technické požiadavky Bojníc.

"Slovenská správa ciest zabezpečí štúdiu realizovateľnosti I/64 Žilina - Topoľčany a predpoklad ukončenia štúdie je koniec roka 2016," potvrdila jej hovorkyňa Zuzana Hromcová.

Doplnila, že štúdia realizovateľnosti preukazuje opodstatnenosť a časové horizonty jednotlivých stavieb v predmetnom území. "Pri posudzovaní sa berú do úvahy vypracované projektové dokumentácie a platné územné plány dotknutých miest a obcí," ozrejmila.

Komisia výstavby, dopravy, územného plánovania a poľnohospodárstva pri Mestskom zastupiteľstve (MsZ) v Bojniciach pôvodne odporúčala zastupiteľstvu, aby schválilo preskúmanie rozsudku Najvyššieho súdu Ústavným súdom SR. Rozhodnutie podľa jej predsedu Michala Lekýra zmenila na základe rokovania medzi Prievidzou, Bojnicami a SSC zo 16. februára, na ktorom odznelo, že je na stavbu potrebné vypracovať štúdiu realizovateľnosti. "Táto štúdia bude odborným podkladom, čo sa týka samotného obchvatu, či je vlastne realizovateľný a či je potrebný pre Bojnice. Ďalšia vec je tá, že budeme požadovať a na to si určite veľmi dáme pozor, aby tie technické požiadavky, ktoré máme na sporný úsek obchvatu, boli zapracované v čo najvyššej možnej miere a aby bol minimalizovaný negatívny dopad na obyvateľov Bojníc. Bez zakomponovania týchto požiadaviek by sme, samozrejme, súhlasné stanovisko nedali," vysvetlil.

Spokojný s rozhodnutím poslancov neobrátiť sa na Ústavný súd SR je primátor mesta František Tám: "My sme nikdy neboli proti obchvatu a dnes je možnosť, je nová výzva a je zapracovaný realizačný projekt, kde sa budú riešiť naše pripomienky a pripomienky občanov," povedal.

"Musím povedať, že sa teším, že naozaj zvíťazil zdravý rozum a zodpovednosť poslancov mestského zastupiteľstva, za čo sa im chcem veľmi pekne poďakovať. A môžem ich ubezpečiť, aj všetkých obyvateľov Bojníc, že mesto Prievidza sa ako dobrý sused necíti byť v tomto spore súperom, ale naopak chceme pomôcť realizácii a chceme pomôcť aj tomu, aby požiadavky Bojničanov boli akceptované a určite sa ich budeme snažiť spoločne presadzovať," skonštatovala primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Žiadosť o vypracovanie štúdie realizovateľnosti, ktorá je podmienkou na financovanie stavby obchvatu Prievidze z eurofondov, už mala SSC podľa informácií od podpredsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Richarda Takáča predložiť na podpis na ministerstvo dopravy. Počítať by mala pritom s troma variantmi, vrátane nultého, ak sa obchvat realizovať nebude.

Bojnice vznášajú pripomienky k stavbe už niekoľko rokov, opierajú sa pritom o územný plán mesta, ktorý síce počíta s výstavbou obchvatu, ale v inej trase, ako rieši projektová dokumentácia a územný plán TSK. Upozorňujú na zlé riešenie v podobe vybudovania kruhového objazdu pri šľachtiteľskej stanici či trasovanie obchvatu cez Opatovskú cestu, ktorú Bojnice využívajú ako účelovú komunikáciu a niektoré jej časti nie sú uspôsobené na veľkú nákladnú dopravu.

Trasy plánovaného obchvatu Prievidze, konkrétne II. etapy prvej stavby, sa dotýkal aj súdny spor medzi mestom Bojnice a Odborom výstavby a bytovej politiky Okresného úradu Trenčín, ktorý skončil až na Najvyššom súde SR a Bojnice ho prehrali. Na svojom rokovaní v stredu (24.2.) deväť bojnických poslancov schválilo, že jeho rozhodnutie preskúmať nedajú, zároveň sa uzniesli na tom, že mesto môže začať s obstarávaním doplnkov územného plánu mesta, ktorý bol vzhľadom na súdny spor dlhšiu dobu zablokovaný.

Prvý úsek stavby I/64 - obchvat Prievidza začala SSC - Investičná výstavba a správa ciest Žilina stavať ešte v roku 2008. Zrealizovaný je však zatiaľ len od priemyselného parku v Prievidzi po kruhový objazd pri Bojniciach. Náklady na stavbu sa v súčasnosti odhadujú na sumu okolo 100 miliónov eur.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:22

Dve predajne v obci Chrenovec-Brusno nahradí jedna, pomôcť má donáška
Starosta podľa svojich slov apeloval na obchodný reťazec, že niektorí občania budú mať do nových potravín ďaleko, rozhodnutie prievidzského družstva sa však nezmenilo.

sk
včera 20:07

Nemocnica J.A. Reimana tvrdenia sestier o zámernej výpovedi odmieta
Témou sporu je zmluva o prenájme priestorov kancelárie Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek v prešovskej nemocnici.

sk
včera 19:50

VIDEO: Zrážka kamiónu a autobusu pri Krupine má jednu obeť, 9 ranených
Pri dopravnej nehode bola usmrtená 88-ročná žena z Krupiny a ťažko zranení boli vodiči obidvoch vozidiel.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac