< sekcia Regióny

Mesto Bratislava osadí 160 najmodernejších svietidiel

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Eduard Fašung

Ide o smart svietidlá s LED diódami, ktoré svojou svietivosťou, na rozdiel od klasických pouličných osvetlení, nikoho nevyrušujú, lebo vrhajú svetlo len smerom nadol, v tvare kužela.

Bratislava 20. apríla (TASR) – Na viacerých verejných priestranstvách v Bratislave by mali pribudnúť nové najmodernejšie svietidlá. Ide o smart svietidlá s LED diódami, ktoré svojou svietivosťou, na rozdiel od klasických pouličných osvetlení, nikoho nevyrušujú, lebo vrhajú svetlo len smerom nadol, v tvare kužela. Okrem toho samé regulujú množstvo svetla, keďže rozpoznávajú slnečný svit.

"Sú to moderné lampy, ktoré vrhajú svetlo dolu, teda nesvietia Pánu Bohu do okien. Majú výbornú svietivosť, sú odolné, ekologické, úsporné a sami stmievajú. Je to najmodernejšia technika, ktorú môžeme použiť," uviedol v piatok na brífingu primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Prvých takmer 60 svietidiel pribudlo v okolí Štrkoveckého jazera v Ružinove, pribudnúť by malo ďalších zhruba 100.

Tie by mali postupne pribúdať na verejných priestranstvách a v parkoch, ako napríklad na Šafárikovom námestí, na Gondovej ulici či na Fajnorovom nábreží. "Rozhodli sme sa ich dávať na komplexné úseky priestorov, aby sme mali komplexnú svietivosť, a aby neboli ľudia vyrušovaní rôznymi svetlami," priblížil Nesrovnal. Na otázku TASR, či sa s podobnými svetlami uvažuje aj v iných rekreačných areáloch, napríklad v okolí Veľkého Draždiaka v Petržalke, na Kuchajde v Novom Meste alebo na Zlatých pieskoch, primátor skonštatoval, že by si ich zaslúžilo veľa takýchto miest, komplexné riešenie však čaká na výsledok nového verejného obstarávania na verejné osvetlenie.

Celkové náklady na plánovaných 160 nových svietidiel by mali dosiahnuť cez 100.000 eur, na každú lampu sú však rozdielne. "Náklady na jednu lampu sa líšia podľa toho, či je to na štvormetrovom alebo osemmetrovom stĺpe. Lebo na osemmetrovom stĺpe musí viac svietiť a je drahšia. Je to okolo tisíc eur aj s DPH," doplnil Nesrovnal. Ako dodal, hlavné mesto plánuje v tomto roku pokračovať aj vo výmene starých, zhrdzavených a nebezpečných stĺpov verejného osvetlenia.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.