< sekcia Regióny

Umeleckú výstavu v Banskej Štiavnici ukončia komentované prehliadky

Ilustračné foto. Foto: TASR - Marko Erd

Na výstave prezentuje svoje diela viac ako 30 súčasných vizuálnych umelcov.

Banská Štiavnica 25. septembra (TASR) - Výstava s názvom XII. Trienále malého objektu a kresby v banskoštiavnickej Galérii Jozefa Kollára ide do finále. Kurátori na záver pre verejnosť pripravili komentované prehliadky, ktoré sa uskutočnia v nedeľu 30. septembra od 15.00 hodiny.

"Autorským komentárom sa pridá aj Ján Šipöcz, ktorý sa v Galérii Jozefa Kollára v priestore Display BSC aktuálne predstavuje projektom Prestupná stanica," informovala Petra Páchniková zo Slovenského banského múzea.

Na výstave prezentuje svoje diela viac ako 30 súčasných vizuálnych umelcov. Výstavný projekt má podľa jeho kurátorov Márie Janušovej a Erika Vilíma dve roviny.

"Vo všeobecnejšom zmysle chápeme koncepciu výstavy vo význame prehliadky salónneho typu. Z dôvodu takéhoto výstavného formátu a s cieľom vytvoriť istý rozmanitý komplex sme vybrali vyše 30 súčasných vizuálnych umelcov pôsobiacich na Slovensku i v Česku. Ťažisko pritom kladieme najmä na mladšiu a strednú generáciu autorov," podotkli.

Výber diel odzrkadľuje intenciu prezentovať publiku nie príliš známe polohy tvorby jednotlivých predstaviteľov, ako aj ambíciu predstaviť mladých autorov, ktorí doposiaľ neboli etablovaní na umeleckej scéne.

"V druhom, bližšie vymedzenom rámci, ide o kurátorský projekt skúmajúci špecifickú problematiku. Naša koncepcia sa odvíja od najsúčasnejších filozofických hnutí, ktorými sú špekulatívny realizmus a objektovo orientovaná ontológia. Výstava si dáva za cieľ aplikovať tézy uvedených filozofických prúdov na aktuálne vizuálne prejavy z domácej a českej umeleckej produkcie," dodávajú kurátori.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.