Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Regióny

VIDEO: V lesníckom skanzene v Čiernom Balogu oslavujú Deň stromu

Na snímke deti prechádzajú po náučnom chodníku počas 16. ročníka podujatia Lesy Slovenskej republiky, š.p. Deň stromu v areáli Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline blízko obce Čierny Balog v sobotu 8. júla 2017. Foto: FOTO TASR - Branislav Račko

Tradičnou súčasťou podujatia je i každoročné vysadenie nového stromu v stromoradí v areáli skanzenu.

Čierny Balog 8. júla (TASR) – Osláviť les, všetky jeho funkcie, ako aj ľudí, ktorí v ňom pracujú, je hlavným cieľom podujatia Deň stromu, ktorého 16. ročník sa dnes koná v lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu v okrese Brezno. Pre TASR to uviedol Marián Nosáľ, vedúci odboru komunikácie štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky (LSR).



„Okrem oficiálneho programu tu máme ukážky tradičných remesiel a naši kolegovia z LSR propagujú lesnú pedagogiku. Predovšetkým deťom chcú priblížiť, ako sa zakladá les, sadia stromčeky a ako rozoznávať rôzne stromy a lesné plody,“ informoval Nosáľ s tým, že tradičnou súčasťou podujatia je i každoročné vysadenie nového stromu v stromoradí v areáli skanzenu. „Tohto roku to bude hrab obyčajný,“ dodal.

Deň stromu je podľa jeho slov najväčším podujatím, aké LSR organizujú. „Každoročne sa ho zúčastní 15.000 až 17.000 návštevníkov. Podobný počet očakávame aj počas aktuálneho ročníka,“ avizoval vedúci odboru komunikácie LSR.



Myšlienka založiť takéto podujatie vznikla koncom 90. rokov a prvýkrát sa realizovalo v roku 2002. Deň stromu sa odvtedy koná každoročne druhú júlovú sobotu. „Nič nenechávame na náhodu. Lesnícky skanzen žije Dňom stromu už celé mesiace pred jeho konaním. Snažíme sa, aby každý rok našli návštevníci v našom skanzene nielen oddych, ale aby ich privítal vždy niečím novým. Tento rok je to napríklad systém na zachytávanie plaveného dreva - drevené hrable,“ priblížil Miroslav Pepich, riaditeľ Odštepného závodu Čierny Balog.

V podiele zalesnenia územia patrí Slovensko so 41,1 percentami do prvej polovice štátov v rámci celej Európskej únie. Najrozšírenejšími stromami na našom území sú smrek a buk, nasledované dubom.