Regióny

Cezhraničný projekt spojil Zemplín a Zakarpatskú Ukrajinu

TASR, 20. apríla 2017 19:52

Jeho výsledky predniesli na medzinárodných výstavách cestovného ruchu a v Kyjeve.

Ilustračná fotografia, wifi zóna. Foto: TASR/Adriána Antošková
Michalovce 20. apríla (TASR) - Zakarpatskú Ukrajinu a slovenský Zemplín spojil cezhraničný projekt, ktorého hlavným cieľom bolo zabezpečiť rozvoj informačných tokov inovatívnymi prístupmi. „Zámerom bolo aj využitie moderných technológií tak, aby v čo najväčšej miere znižovali sociálne a ekonomické rozdiely medzi týmito dvoma regiónmi,“ informovala TASR hovorkyňa Mestského úradu v Michalovciach Iveta Palečková.

Projekt mal podľa jej slov symetrický charakter, rovnaké aktivity realizovali partneri spoločne na oboch stranách hranice. V Michalovciach a Užhorode v rámci neho zriadili voľné wifi zóny, vo frekventovaných častiach sú k dispozícii pre záujemcov tiež informačné dotykové kiosky s multimediálnym obsahom. Posilnené boli aj prezentačné možnosti informačných kancelárií, prístup k multimediálnemu obsahu umožňujú servery NET-TOP-BOX.

V rámci projektu boli vytvorené web portály o turisticky atraktívnych miestach regiónov v okolí Michaloviec a Užhorodu v anglickom, slovenskom a ukrajinskom jazyku. Sú vzájomne prepojené, obsahujú napr. podrobné informácie pre turistov a záujemcov v oblasti cestovného ruchu. Ďalším elektronickým zdrojom informácií sú multi- a audio sprievodcovia. Jedným z výstupov projektu sú aj filmové dokumenty o regiónoch v 12-minútových verziách, ale aj vo forme krátkych reklamných šotov.

Inštalovali tiež informačné obojstranné tabule s mapami a s QR prepojením na ostatné vytvorené zdroje v rôznych častiach oboch miest. Päť z nich sa nachádza v Michalovciach, desať v Užhorode. Do života v rámci projektu uviedli aj fotografickú knižnú publikáciu o spoločnom regióne, ktorý sa partneri rozhodli prezentovať aj Galériou pod nebom. „Sú výbornou možnosťou prezentácie, keďže takéto galérie sú prístupné 24 hodín denne sedem dní v týždni,“ uviedla Palečková. V Michalovciach otvorili takúto galériu práve dnes pri príležitosti záverečnej konferencie k projektu.

Jeho výsledky predniesli na medzinárodných výstavách cestovného ruchu a v Kyjeve. „Dúfame, že prezentácia Michaloviec, Zemplína, Užhorodu a Zakarpatskej Ukrajiny rôznymi formami prostredníctvom výstupov projektu prispeje k zvýšeniu návštevnosti oboch regiónov, k zintenzívneniu cestovného ruchu oboch krajín, k vzájomnému poznaniu a inšpirácii,“ uzavrela hovorkyňa.

Projekt SK-INFO-UA Inovatívne informačné produkty cezhraničnej spolupráce bol podporený z prostriedkov Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR v celkovej výške približne 190.000 eur.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 20:41

Pltníka, ktorý vypadol z plte na rieke Dunajec, našli utopeného
Muža sa v rieke, ktorá tvorí hranicu medzi Slovenskom a Poľskom, podarilo nájsť poľským kolegom.

sk
dnes 17:50

Roklina Suchá Belá v Slovenskom raji je opäť prístupná turistom
Dôvodom uzavretia bol spadnutý strom, ktorý v dôsledku výdatného dažďa poškodil kovové technické zariadenie na tejto turistickej trase.

sk
dnes 17:07

Pod Urpínom začali letnú sezónu. Spustením fontán a rekordom v sabráži
Jej odštartovanie sa konalo počas 4. ročníka Vínšpacírky, na ktorej mohli návštevníci do neskorého večera ochutnávať vzorky kvalitných vín slovenských vinárstiev.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac