Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Regióny

Detektorista zneuctil hroby na židovskom cintoríne pri Dobrej Vode

Ilustračné foto. Foto: TASR - Branislav Račko

Pracovníci Krajského pamiatkového úradu v Trnave boli vypovedať na polícii k prípadu vykrádania hrobov.


Dobrá Voda/Trnava 22. novembra (TASR) – Pracovníci Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Trnave boli vypovedať na polícii k prípadu vykrádania hrobov na opustenom židovskom cintoríne pri Dobrej Vode. Na incident pamiatkarov upozornil všímavý turista, ktorý neznámeho muža s detektorom na mieste posledného odpočinku vyrušil. Ten cintorín následne opustil.

"Zostalo po ňom jedno rozkopané hrobové miesto asi do hĺbky 40 centimetrov a niekoľko ďalších plytkejších jám," povedal dnes pre TASR Matúš Sládok z KPÚ. Detektorista sa však už neprekopal až po ľudské ostatky. „V honbe za zlatom sa neštítil zhanobiť pietne miesto,“ konštatoval Sládok. Podľa neho nebol tento muž ani dostatočne informovaný. "Inak by vedel, že židia do hrobov k svojim mŕtvym cennosti neukladali, je to iba fáma," dodal Sládok s tým, že si cenia prístup turistu, ktorý ich na toto upozornil.

Skutok na Dobrej Vode nie je podľa neho ojedinelým. "U nás, v Malých Karpatoch sa takéto prípady, žiaľ, opakujú často. Len pred krátkym časom sme boli pri Perneku pri hroboch dvoch okradnutých nemeckých vojakov. Tam sa nehanbili porozhadzovať ani ich kostrové pozostatky, ležiace v zemi 70 rokov. Informácie o detektoristami vykradnutých cintorínoch, vojnových hroboch či mohylách máme z celého Slovenska," povedal Sládok.

Pamiatkari na výjazde na Dobrej Vode po zistení narušenia hrobov na židovskom cintoríne v neblahej predtuche preskúmali aj okolie Dobrovodského hradu a nemýlili sa. "Pod hradným vrchom sme našli desiatky čerstvých i starších kráterov po detektoristoch. V okolí hradu sa dajú nájsť artefakty po jeho obyvateľoch, ale i obliehateľoch, ktoré sú súčasťou archeologického dedičstva a je vlastníctvom Slovenskej republiky," dodal Sládok. Uviedol, že ak si občania všimnú poškodené archeologické nálezisko alebo vykrádača nálezísk s detektorom kovov, je pre ochranu kultúrneho dedičstva potrebné to ohlásiť polícii. „Inak tieto činy ostávajú nepotrestané,“ povedal.

Podľa krajskej policajnej hovorkyne v Trnave Martiny Kredatusovej polícia v tejto súvislosti začala trestné stíhanie zo zločinu poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva a prečinu hanobenia miesta posledného odpočinku. "Vykonávame procesné úkony a zároveň pátrame po totožnosti podozrivého muža, ktorý je zachytený na záberoch. Polícia žiada občanov, ktorí muža na fotkách poznajú, aby nahlásili jeho totožnosť na polícii prostredníctvom linky 158," uviedla hovorkyňa.