Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Regióny

Dunaj znečistili ropné škvrny

Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Dunaj je znečistený v dĺžke asi tri kilometre. Pôvodca znečistenia je zatiaľ neznámy. Pravdepodobne to bola tranzitujúca loď.

Bratislava 22. októbra (TASR) - Vodná hladina Dunaja je znečistená ropnými produktmi v dĺžke približne tri kilometre. Informovalo o tom Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Bratislave s tým, že únik ropných produktov na 1856. riečnom kilometri vodného toku Dunaj bol nahlásený dnes.

Na miesto bolo vyslaných 20 príslušníkov HaZÚ, sedem kusov hasičskej techniky a dva člny. Vykonané boli opatrenia na zabránenie rozšírenia ropného znečistenia do riečnej sústavy a vtoku do Mošonského Dunaja. Zároveň bola vodná hladina postriekaná roztokom na rozklad ropných produktov.

Vodné vtáctvo ani rastliny na brehu Dunaja pravdepodobne neboli zasiahnuté ropnou škvrnou, ktorú momentálne hasiči odstraňujú. Pre TASR to povedal inšpektor Slovenskej inšpekcie životného prostredia Jozef Lanc. Dôvodom je podľa neho najmä nízka hladina rieky.

"Zatiaľ hlásenie z Gabčíkova nemáme, že by tam niečo prišlo. Rýchlosť vody v hlavnom koryte je tak veľká, že to malé množstvo, ktoré sa tam dostane, sa rozbije," povedal Lenc. Na hladine sa nachádza asi dvojkilometrová škvrna, pravdepodobne nafty, približne na úrovni Čunova. Podľa Lenca ju dnes ráno nahlásili ľudia, ktorí majú na Dunaji hausbóty. Inšpekcia životného prostredia zisťuje, ktoré lode sa v noci plavili proti toku rieky, teda z ktorej by mohli ropné látky uniknúť. Presné množstvo zatiaľ nepozná.

Na miesto bolo vyslaných 20 hasičov, sedem kusov hasičskej techniky a dva člny. Urobili opatrenia na zabránenie rozšírenia ropného znečistenia do riečnej sústavy a vtoku do Mošonského Dunaja. Osadené boli dve norné steny na zachytenie ropných látok.

"Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) prípad prešetruje, konkrétne Inšpektorát životného prostredia v Bratislave a ustanovili sme pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov Štátnej plavebnej správy Bratislava, Slovenského vodohospodárskeho podniku, o. z., Bratislava a Hasičského a záchranného zboru Bratislava," povedal pre TASR hovorca SIŽP Michal Štefánek.

Na margo uskutočnených opatrení doplnil, že na zamedzenie šírenia znečistenia boli osadené dve norné steny na zachytenie ropných látok a ropná škvrna bola postrekovaná biodegradačnými prostriedkami. Slovenský vodohospodársky podnik dostal úlohu zabezpečiť manipuláciu na výpustnom objekte - poldri, s cieľom zabránenia vtoku vody z Dunaja do poldra (melioračného kanála) pri hrádzi. Ďalšie stretnutie pracovnej skupiny ohľadom ďalšieho postupu bude o 15. hodine.

Štefánek zároveň informoval, že pôvodca znečistenia je zatiaľ neznámy. "Pravdepodobne ním bola tranzitujúca loď," dodal. Vedúci bratislavskej pobočky Štátnej plavebnej správy Zoltán Szalay pre TASR povedal, že plavidlá preverili, no konkrétneho vinníka zatiaľ nemajú. "Nie je to možné určiť," uviedol Szalay.