< sekcia Regióny

Epidémia chrípky v Banskobystrickom kraji pokračuje

llustračné foto. Foto: TASR - Dano Veselský

Zatvorených je sedem materských, osem základných a tri stredné školy, ako aj päť zdravotníckych zariadení.

Banská Bystrica 18. februára (TASR) - Chrípka a akútne respiračné ochorenia zatvárajú školy v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK). Z 13 okresov kraja sú lokálne epidémie v desiatich. Zatvorených je sedem materských, osem základných a tri stredné školy, ako aj päť zdravotníckych zariadení.

Ako TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravia (RÚVZ) Mária Tolnayová, v porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom stúpol výskyt ARO v kraji takmer o päť percent, výskyt chrípky mierne klesol. V medziročnom porovnaní je ale výskyt ARO vyšší o 27 percent a chrípky a jej podobných ochorení až takmer o 74 percent.

Epidemiológovia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý zbiera a analyzuje údaje za celý Banskobystrický kraj, evidujú v absolútnych číslach v tomto kalendárnom týždni celkom 9557 chorých na rozličné respiračné ochorenia, čo predstavuje chorobnosť takmer 2612 na 100.000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Z tohto počtu je 1434 prípadov chrípky či chrípke podobných ochorení, čo jej chorobnosť 400 prípadov na 100.000 obyvateľov. "Epidemiológovia banskobystrického RÚVZ urobili túto analýzu na základe hlásení 64 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 52 percent lekárov pre dospelých z tohto regiónu," uviedla hovorkyňa.

Najviac chorých na ARO v Banskobystrickom kraji v absolútnych číslach hlásia okresy Lučenec (1228), Zvolen (1084), Brezno (1105), Rimavská Sobora (976) , Revúca (950) a Banská Bystrica (935). Chrípky je najviac v okresoch Banská Bystrica, s odstupom nasledujú okresy Lučenec, Brezno, Zvolen a Revúca.

Podľa Tolnayovej najbližšie týždne ukážu, či chorobnosť vrcholí, alebo bude ešte narastať.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.