< sekcia Regióny

Fiľakovské podhradie možno revitalizujú vďaka cezhraničnej spolupráci

Na snímke výhľad na mesto z Fiľakovského hradu. Foto: TASR - Ján Siman

O potrebné prostriedky sa chce samospráva uchádzať cez maďarsko-slovenský cezhraničný program Interreg, pričom výsledky by mali byť známe o niekoľko týždňov.

Fiľakovo 9. septembra (TASR) – Revitalizácia podhradia Fiľakovského hradu v okrese Lučenec je jednou z hlavných investičných akcií, ktoré miestna samospráva zamýšľa realizovať v nasledujúcom období. O potrebné prostriedky sa uchádza cez maďarsko-slovenský cezhraničný program Interreg, pričom výsledky by mali byť známe o niekoľko týždňov.

"Plánujeme riešiť prístupové cesty, pešiu zónu na Podhradskej ulici, parkovisko s toaletami, malú vežu mestského opevnenia, ako aj ozdobnú bránu hradu s priestorovou grafikou či vínny domček v podhradí,"
konkretizoval niektoré aspekty revitalizácie pre TASR primátor Fiľakova Attila Agócs.

V prípade úspechu ovplyvní jej časový plán i archeologický výskum, ktorý je podľa primátora predpísaný skoro na všetky dotknuté objekty. "Ako bývalý riaditeľ Hradného múzea by som ani nedovolil, aby sa to robilo bez nich, pretože by sme mohli prísť o cenné artefakty a nenahraditeľné znalosti o našom hrade," zdôraznil Agócs.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.