Regióny

Freska nad Svätými schodmi získala na rekonštrukciu grant 50.000 eur

TASR, 15. marca 2016 18:44

Projekt podporuje Nadácia VÚB, ktorá tento rok vybrala do ponuky osem historických pamiatok.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Prešov 15. marca (TASR) – Prešovčania ostali rozčarovaní, keď ani viac ako 40.000 hlasov, ktoré poslali do súťaže Poklady môjho srdca, nestačilo na získanie peňazí na obnovu fresky na prešovskej Kalvárii. Projekt podporuje Nadácia VÚB, ktorá tento rok vybrala do ponuky osem historických pamiatok. Prešov skončil na druhom nedotovanom mieste. Konečný verdikt od Nadácie VÚB pre prešovskú fresku je napokon pozitívny. Informoval o tom referent tlačového odboru Mestského úradu v Prešove Milan Grejták.

"Po prvotnom sklamaní, keď mesto skončilo na druhom mieste o necelých 1000 hlasov, vystriedala sklamanie radosť. Pretože nadácia oznámila, že za aktivitu mesta udelí ďalší grant vo výške 50.000 eur na obnovu fresky na prešovskej Kalvárii. Tento grant pomôže pri rekonštrukcii fresky nad Svätými schodmi vedúcimi na prešovskú Kalváriu. Klenbu nad schodiskom zdobí freska s motívom Jakubovho rebríka od miestneho barokového maliara Andreja Trtinu," uviedol Grejták.

Tohtoročné hlasovanie o grant na obnovu vzácnych fresiek prinieslo veľký súboj medzi fanúšikmi čerínskeho kostolíka a prešovskej Kalvárie. Za každú z pamiatok hlasovalo viac ako 40.000 ľudí. Nakoniec Nadácia VÚB rozhodla oceniť úsilie najaktívnejších fanúšikov a udelila grant aj druhej pamiatke v poradí. Víťazovi do Čerína putuje 70.000 eur a prešovská Kalvária získa 50.000 eur.

"Ide o veľmi pozitívnu správu pre Prešovčanov. Vnímam to ako odmenu za to, že sme sa v našom meste dokázali zjednotiť pri presadzovaní spoločného záujmu, ktorým bolo obnovenie nádhernej fresky nad Svätými schodmi," povedala primátorka Andrea Turčanová.

Podľa hovorkyne VÚB banky Aleny Walterovej sa do hlasovania o to, ktorá z nominovaných fresiek má byť zreštaurovaná, zapojilo viac ako 94.000 ľudí. Do poslednej chvíle to bol tesný boj medzi čerínskym Kostolom sv. Martina biskupa a prešovskou Kalváriou. "Snaha zachrániť kultúrne dedičstvo spojila Slovensko," dodala. Práce na obnove fresky sa začnú v priebehu niekoľkých mesiacov.

Jednou z ťažiskových aktivít Nadácie VÚB je dlhodobá pomoc pri obnove nášho kultúrneho dedičstva v programe Poklady môjho srdca. O pamiatke, ktorá dostane financie na rekonštrukciu, rozhoduje verejnosť v hlasovacej súťaži. "Každý rok vyberáme iný typ pamiatky. V predchádzajúcich ročníkoch to boli zvonice, vežové hodiny, mestské brány aj historické portály. Pamiatky majú jedno spoločné - potrebu rekonštrukcie. Sme radi, že pomáhame pri obnove toho, čo je na Slovensku krásne a vzácne," povedal predseda Správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:52

Z Donovál do Kováčovej sa lyžiari vo februárové štvrtky odvezú zadarmo
Autobus bude premávať počas mesiaca február a návštevníkov Donovál odvezie každý štvrtok o 16.00 h zo zastávky pod infocentrom rovno do Kováčovej.

sk
včera 17:20

V okrese Komárno zaznamenali za jeden deň 70 uhynutých labutí
Telá uhynutých labutí zaslali na vyšetrenie do Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu vo Zvolene, výsledky zatiaľ nie sú k dispozícii.

sk
včera 16:46

V Trnave vyrúbali stromy, občania si chcú ustriehnuť náhradnú výsadbu
Zámerom mesta, ako deklaroval primátor Peter Bročka, je odkryť západnú časť opevnenia a upozorniť na unikátnu stavebnú pamiatku. Súčasťou má byť aj jej nasvietenie.

sk

Najčítanejšie Regióny

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac