Regióny

Grófka Elizabeth Andrássyová sa vrátila domov, na hrad Krásna Hôrka

TASR, 20. augusta 2017 14:28, aktualizované 20. augusta 15:04

Na základe želania nebohej boli jej telesné pozostatky uložené v rodinnej hrobke na hrade Krásna Hôrka.

Pohreb grófky Elizabeth Olgyay Andrássyovej z Csíkszentkirálya a Krásnej Hôrky v Krásnohorskom Podhradí 20. augusta 2017. Foto: TASR/Milan Kapusta
Krásnohorské Podhradie 20. augusta (TASR) - V rímskokatolíckom kostole všetkých svätých v Krásnohorskom Podhradí v okrese Rožňava sa dnes uskutočnil pohreb grófky Elizabeth Olgyay Andrássyovej z Csíkszentkirálya a Krásnej Hôrky. Vo veku 92 rokov zomrela 24. januára 2017 v Springfielde (Oregon, USA).

"Grófka bola niekoľkokrát na Gemeri, navštívila aj hrad Krásna Hôrka. Je to rodové sídlo Andrássyovcov, vrátila sa teda domov," uviedla dnes pre TASR kultúrno-propagačná manažérka Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea Betliar Judita Krajčiová. Na základe želania nebohej boli totiž jej telesné pozostatky uložené v rodinnej hrobke na hrade Krásna Hôrka. Na pohrebe sa zúčastnila jej dcéra Joy Olgyay s manželom, najbližšia rodina, ale aj obyvatelia obcí Gemera. Urnu s pozostatkami zosnulej odprevadili v sprievode k ceste vedúcej na Krásnu Hôrku. Počas neho zvonili všetky tri zvony hradu. Ukladanie urny v hrobke sa konalo s vylúčením verejnosti len v prítomnosti rodiny.Elizabeth Olgyay Andrássy sa narodila 23. decembra 1924 v rodine grófa Imre Andrássyho a švédskej grófky Stelly Kuylenstjerny. Detstvo prežila v kaštieľoch v Humennom, Veľatoch, Tiszadobe a v palácoch rodiny v Budapešti. Po druhej svetovej vojne odišla Elizabetina rodina do Spojených štátov amerických. V roku 1950 sa zosobášila s maďarským architektom Aladárom Olgyayom, s ktorým mali dve deti. "Elizabeth bola aktívnou dobrovoľníčkou Červeného kríža a zapájala sa do pomoci obetiam hurikánov v krajine. Miesta svojej mladosti a hrad Krásna Hôrka navštívila naposledy v roku 2010," uzavrela Krajčiová.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:00

Aktivisti budú hovoriť o extrémizme z pohľadu zdravotne postihnutých
Cieľom je poukázať na stále živú hrozbu vyplývajúcu z hrôz holokaustu s poukázaním na rastúci extrémizmus a radikalizmus.

sk
dnes 17:00

Fiľakovo obnoví a rozšíri škôlku, pribudne v nej 14 miest
Na pôvodnej budove budú v rámci rekonštrukcie vymenené okná i dvere, zateplí sa fasáda aj strecha a vynovené budú tiež hygienické priestory.

sk
dnes 16:52

Súd odsúdil Petra K. za poškodenie pamätníka na 4 mesiace podmienečne
Podľa verdiktu mal Peter K. spáchať čin v noci z 20. na 21. augusta 2016 na pamiatkovo chránenom pamätníku na Námestí osloboditeľov.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac