< sekcia Regióny

Po požiari internátu v Bratislave sú dvaja ľudia vo vážnom stave

Na snímke internát chemického učilišťa vo Vlčom hrdle po nočnom požiari v Bratislave 23. januára 2019. Požiar vypukol v utorok pred 23.00 h v suteréne, pričom došlo k silnému zadymeniu celej päťposchodovej budovy. Hasiči evakuovali 60 mladistvých. Pri požiari sa zranilo 8 osôb. Foto: TASR Jaroslav Novák

Požiar vypukol pred 23.00 h v suteréne, pričom došlo k silnému zadymeniu celej päťposchodovej budovy.

Bratislava 23. januára (TASR) - Nočný požiar v internáte vo Vlčom hrdle v bratislavskom Ružinove si vyžiadal hospitalizáciu troch ľudí. Z toho sa dvaja pacienti nachádzajú vo vážnom stave a sú hospitalizovaní na klinike popálenín. Stav jedného pacienta je stabilizovaný a mimo ohrozenia života. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská.

Z miesta požiaru bolo približne o polnoci prevezených do UNB desať ľudí. "Naši zdravotníci ambulantne ošetrili sedem pacientov pre podozrenie na nadýchanie sa splodinami oxidom uhoľnatým. Títo siedmi pacienti boli po ošetrení prepustení," priblížila Kliská. Stav ďalších troch pacientov si vyžadoval hospitalizáciu.

Požiar v internáte vypukol v utorok (22. 1.) pred 23.00 h a vznikol v suterénnych priestoroch elektrickej rozvodne. Príčinu jeho vzniku vyšetrujú hasiči aj policajti. Z internátu bolo evakuovaných celkovo 220 osôb. Stredoškoláci i vysokoškolskí študenti z internátu, ktorý v noci horel, sa môžu ubytovať vo vedľajšom študentskom domove.

Požiar v internáte chemického učilišťa vypukol v utorok (22.1.) pred 23.00 h v suteréne, pričom došlo k silnému zadymeniu celej päťposchodovej budovy. Hasiči evakuovali 60 mladistvých, priblížila hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová.

Stredoškoláci a študenti Ekonomickej univerzity v Bratislave z postihnutého internátu sa môžu ubytovať vo vedľajšom študentskom domove. Na sociálnej sieti o tom informoval študentský parlament univerzity. Podľa riaditeľky domova Heleny Kuchyňkovej je v súčasnosti voľných približne 20 lôžok.

Pri udalosti podľa hovorkyne Farkasovej zasahovalo 43 hasičov z Bratislavy a zo Záchrannej brigády HaZZ v Malackách s 11 kusmi hasičskej techniky. Hasiči poskytli aj evakuačný autobus. Celkovo sa podľa hasičov malo zraniť 10 osôb.

Na miesto požiaru prišla aj výjazdová skupina Sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra (MV) SR a odboru krízového riadenia Okresného úradu Bratislava, súčinnosť poskytoval aj Slovenský Červený kríž. Informoval o tom hovorca rezortu vnútra Petar Lazarov. Študentom a pracovníkom pomáhali pri presune do bezpečia a prichystali prikrývky, karimatky a spacáky.

"Všetkým študentom bola taktiež poskytnutá strava, teplé nápoje a ponúknuté núdzové ubytovanie v priestoroch Inštitútu pre verejnú správu a na Akadémii policajného zboru," doplnil generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia MV SR Marián Dritomský, ktorý sa zásahu osobne zúčastnil.

Súčinnosť poskytla aj spoločnosť Slovnaft. "Slovnaft sprístupnil svoje priestory pre kompletnú evakuáciu ľudí postihnutých požiarom. Evakuovaným taktiež zabezpečil základné hygienické potreby, pitný režim a občerstvenie," informoval Ladislav Procházka zo Slovnaftu.

Policajti počas požiaru zachraňovali ľudí, ktorí uviazli na streche. Dostali sa k nim z vedľajšej budovy. "Odtrhli rebrík upevnený o stenu a opreli ho o budovu, na ktorej sa nachádzali osoby volajúce o pomoc. Tieto osoby boli postupne zo strechy evakuované a následne odovzdané do starostlivosti privolaných záchranárov, pričom niekoľko osôb bolo prevezených do nemocníc," opísala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Veronika Slamková.

Situácia po požiari v internáte je stabilizovaná, príčiny vyšetrujú


Situácia po požiari v Internáte Slovnaft vo Vlčom hrdle v bratislavskom Ružinove je stabilizovaná rovnako ako zdravotný stav dvoch ľudí, ktorí sa pri požiari vážne zranili. Informovali o tom člen predstavenstva spoločnosti Slovnaft Gabriel Szabó a starosta Ružinova Martin Chren.

Obaja vyzdvihli prácu hasičov a záchranných zložiek. Tiež koordináciu evakuácie zamestnancami strednej chemickej školy. Mestská časť aj spoločnosť budú súčinné pri ďalšom vyšetrovaní. "Keď sa nájde zdroj požiaru, potom budeme môcť transparentne povedať, aké nápravné opatrenia vykonáme," konštatoval Szabó. Pri udalosti podľa neho automaticky vyplo elektrinu a ističe, preto nefungovali ani hlásiče požiaru.

Mestská časť Ružinov podľa Chrena pomáhala riešiť situáciu s náhradným ubytovaním pre študentov a ďalších ľudí z internátu, ktorí strávili noc v župnej škole.

Nočný požiar vznikol v suterénnych priestoroch elektrickej rozvodne. Príčinu jeho vzniku vyšetrujú hasiči aj policajti, informoval veliteľ bratislavských hasičov Marián Bugár. Z internátu podľa jeho slov evakuovali celkovo 220 osôb. Najprv sa pozornosť hasičov sústredila na ľudí, ktorí boli v zadymených izbách. Následne na tých, ktorí sa zhromaždili na streche prístupovej chodby do pridruženej plavárne. "Dvoch ľudí, ktorí sú v kritickom stave, našli hasiči v bezvedomí v suteréne," ozrejmil Bugár.

Situáciu sa podľa neho vďaka dostatočnému počtu nasadených hasičov podarilo dostať pod kontrolu za niekoľko desiatok minút. "Samotná lokalizácia bola hlásená až v tretej hodine od odhlásenia, a to z dôvodu, že objekt je pomerne zložitejšie členený," doplnil.

"Študentský domov Ekonomickej univerzity Vlčie hrdlo 74 je samostatný objekt, ktorý nebol zasiahnutý požiarom objektu, ktorý sa nachádzal v jeho okolí, a momentálne je iba odpojený od elektrickej energie," spresnila pre TASR.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.