Regióny

Legiovlak v Košiciach pripomína anabázu československých legionárov

TASR, 22. augusta 2017 14:50, aktualizované 22. augusta 18:36

Ide o repliku jedného z vojenských vlakov, v ktorom sa prepravovali, žili i bojovali československí legionári v rokoch 1918-1920 v Rusku.

Slávnostné otvorenie prezentácie Legiovlaku v Košiciach na Hlavnej ulici, ktorým sa počas bojov v prvej svetovej vojne prepravovali pozdĺž Ruska po Transsibírskej magistrále československí legionári. Košice, 22. augusta 2017. Foto: TASR/František Iván
Košice 22. augusta (TASR) - Legionársky vlak v podobe pojazdného múzea môžu oddnes obdivovať návštevníci Hlavnej ulice v Košiciach. Ide o repliku jedného z vojenských vlakov, v ktorom sa prepravovali, žili i bojovali československí legionári v rokoch 1918-1920 v Rusku.

Košice sú jediným mestom v rámci Slovenska a Česka, kde sa toto pojazdné múzeum prezentuje priamo na centrálnom námestí. Umožňuje to električková trať s vhodným rozchodom, na ktorú jednotlivé vozne inštalovali. Dosiaľ bol Legiovlak prístupný zvyčajne len na perónoch železničných staníc.

"Táto aktivita je organizovaná pod záštitou ministra obrany. Aktívnou formou chceme občanom, najmä mladým ľuďom predstaviť históriu československých légií, ktoré pôsobili vo vtedajšom Rusku. Légie mali takýchto súprav 259, v Košiciach môžem vidieť jednu z nich v skrátenej podobe," uviedol pre novinárov zástupca veliteľa pozemných síl Ozbrojených síl SR Karol Navrátil.Pôvodná myšlienka vytvorenia takéhoto pojazdného múzea vznikla v roku 2008. Československá obec legionárska (ČsOL) postupne nakupovala a zrekonštruovala 11 historických vyradených vozňov. Jeden vozeň dlhodobo zapožičali České dráhy, druhý v zrekonštruovanej podobe Klub historickej techniky Zvolen.

Legiovlak stojaci pred Slovenským technickým múzeom (STM) v Košiciach tvorí celkovo 11 zrekonštruovaných vozňov. Predstavuje vojenské ešalóny, ktorými sa desaťtisíce československých legionárov prepravili naprieč Ruskom po Transsibírskej magistrále, pričom museli bojovať s ruskými boľševikmi. Návštevníci si môžu bezplatne prezrieť vozne poľnej pošty, plukovnej predajne, ďalej ubytovacieho, filmového, dielenského, krajčírskeho, zdravotníckeho, štábneho, veliteľského či obrneného vozňa. Súčasťou výstavy je aj množstvo dobových dokumentov a artefaktov. Posádka vlaku v dobových uniformách sprevádza návštevníkov s odborným výkladom.

V centre Košíc ostane Legiovlak do 3. septembra. "Výstava je otvorená od 9.30 do 19.00 h, každú celú hodinu prebiehajú komentované prehliadky, ktoré začínajú v ubytovacom vagóne – tzv. tepluške," uviedol pre TASR veliteľ jedného z družstiev Legiovlaku Petr Čížek.Záujemcovia môžu získať aj informácie o svojich dedoch či pradedoch, ktorí bojovali v československých légiách. "Databáza je umiestnená vo vagóne s názvom plukovná predajňa. Odporúčam prípadným návštevníkom, aby si so sebou vzali nejaké pamäťové médium, na ktoré môžeme nahrať doplňujúce informácie, ako sú dokumenty k danej jednotke, v ktorej ten predok slúžil," povedal Čížek. Návštevníci môžu doniesť aj fotky svojich predkov – legionárov, ktoré vo vagóne oskenujú a obohatia tak príslušnú databázu.

V centre Košíc pritom legionársky vlak už raz vystavený bol – stalo sa tak v roku 1925 pri príležitosti legionárskeho zjazdu. Púť toho súčasného po Slovensku začala tento rok 1. augusta v Žiline a skončí 19. až 28. septembra v Bratislave.

"Tento Legiovlak pripomína anabázu československých legionárov na Sibíri. V takýchto súpravách sa šesťdesiattisícová armáda presúvala, žila a bojovala, legionári si robili všetko, čo potrebovali, vzdelávali sa. Toto všetko sa dialo na Transsibírskej magistrále a viac ako dva roky táto armáda držala v rukách vlastne celú Sibír," uviedol pre novinárov Pavel Šesták, správca Nadácie Milana Rastislava Štefánika.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:00

Aktivisti budú hovoriť o extrémizme z pohľadu zdravotne postihnutých
Cieľom je poukázať na stále živú hrozbu vyplývajúcu z hrôz holokaustu s poukázaním na rastúci extrémizmus a radikalizmus.

sk
dnes 17:00

Fiľakovo obnoví a rozšíri škôlku, pribudne v nej 14 miest
Na pôvodnej budove budú v rámci rekonštrukcie vymenené okná i dvere, zateplí sa fasáda aj strecha a vynovené budú tiež hygienické priestory.

sk
dnes 16:52

Súd odsúdil Petra K. za poškodenie pamätníka na 4 mesiace podmienečne
Podľa verdiktu mal Peter K. spáchať čin v noci z 20. na 21. augusta 2016 na pamiatkovo chránenom pamätníku na Námestí osloboditeľov.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac