< sekcia Regióny

Na Námestí Maratónu mieru pribudla busta Vojtecha Bukovského

Busta Vojtecha Bukovského, zakladateľa Medzinárodného maratónu mieru, po odhalení na Námestí Maratónu mieru v Košiciach 14. septembra 2018. Autorom bronzovej busty je košický sochár Arpád Račko. Na snímke zľava predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, zástupca mesta Košice Ivan Šulek, prezident Maratónskeho klubu Ján Sudzina, najstarší žijúci spolupracovník V. Bukovského 95-ročný František Kapcár, čestný prezident Maratónskeho klubu Štefan Daňo a riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru Branislav Koniar. Foto: TASR - Milan Kapusta

Vojtech Bukovský bol zakladateľom maratónu v Košiciach.

Košice 14. septembra (TASR) – Na Námestí Maratónu mieru v Košiciach pribudla busta Vojtecha Bukovského, zakladateľa maratónu v Košiciach. Jej slávnostné odhalenie sa uskutočnilo v piatok. Bronzová busta je umiestnená v tesnej blízkosti sochy maratónskeho bežca. Pre TASR to uviedol riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru (MMM) Branislav Koniar.

„Autorom busty je akademický sochár Arpád Račko, je to jeho posledné dielo pred úmrtím v roku 2015, dielo stihol dokončiť. Je to autor, ktorý je podpísaný aj pod sochou maratónca, čiže dve jeho diela sú na jednom námestí," spresnil Koniar.

Ako pripomenul, dielo vznikalo v dvoch etapách. „Najprv sme dobudovali architektúru a žulové pylóny, na ktoré sa umiestňujú mená víťazov maratónu, to sme odhalili už pred dvoma rokmi. Teraz sa dokončila táto busta," vysvetlil Koniar s tým, že celková hodnota stavebno-architektonického diela sa vyšplhala na sumu približne 30.000 eur. „Finančné zdroje pochádzali z verejnej zbierky, od súkromných darcov, ale aj z verejných zdrojov. Hlavnú časť poskytol Maratónsky klub Košice, ktorý je organizátorom MMM," dodal.

Podľa jeho slov je osadenie busty ďalším krokom k prehlbovaniu povedomia o koreňoch a tradícii najstaršieho maratónu v Európe. „Bez tohto človeka by ten projekt a celý fenomén maratónskeho behu možno len ťažko prežil do dnešných dní alebo by vôbec ťažko vznikol. To si na tom celom ctíme a vážime najviac," uzavrel Koniar.

Vojtech Bukovský bol zakladateľom maratónu v Košiciach. Inšpiroval sa v roku 1924 na olympiáde v Paríži. Prvý maratón usporiadal v rovnakom roku dňa 28. októbra. V roku 2014 bol uvedený do Siene slávy slovenskej atletiky in memoriam.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.