< sekcia Regióny

VIDEO: Rómske divadlo Romathan pripravuje veľkolepé oslavy

Na snímke skúška premiéry predstavenia Galavečer divadla rómskej národnostnej menšiny Romathan k 25. výročiu vzniku súboru v Košiciach 13. októbra 2017. Foto: TASR

Divadlo Romathan v Košiciach oslavuje 25 rokov od svojho založenia a pri tejto príležitosti pripravilo prierez svojimi najúspešnejšími inscenáciami.

Košice 13. októbra (TASR) – Rómske divadlo Romathan v Košiciach oslavuje 25 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravilo prierez svojimi najúspešnejšími inscenáciami v spojení s tradičnou hudbou, piesňami a tancom. Premiérový galavečer sa bude konať v utorok 17. októbra v priestoroch Historickej radnice.

"Táto premiéra je prierezom našej 25-ročnej tvorby, najúspešnejších inscenácií a taktiež nových tancov a hudobno-zábavného programu," uviedol dnes pre TASR riaditeľ divadla Karol Adam.

V prvej časti divadlo predstaví dva úspešné tituly zo svojho repertoáru. Pôjde o vôbec prvú hru Romathanu Than perdal o Roma / Miesto pre Rómov od autorky Daniely Hivešovej-Šilanovej a inscenáciu Láska, včera a dnes na motívy muzikálu Cigáni idú do neba. V programe sa predstaví orchester, herci, speváci a tanečníci divadla. Medzi vystupujúcimi hosťami v druhej časti budú klezmer kapela Salamon Kapelye a klavírny virtuóz Richard Rikkon.


Divadlo Romathan, ktorého zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj (KSK), dlhodobo pôsobí v nevyhovujúcich priestoroch na Štefánikovej ulici. Toto by sa malo v krátkom čase zmeniť, divadlo podľa Adama plánuje do konca tohto roka sťahovanie do objektu na Strojárenskej ulici. "V tej budove sú všetky aspekty, aby tam mohlo fungovať profesionálne divadlo. Je to na dobrej ceste a veľmi sa tomu tešíme. Myslím si, že aj premiéra k 25. výročiu vzniku divadla je medzníkom k naštartovaniu nových vízií a myšlienok, kam budeme smerovať. Tá cesta bude podľa mňa oveľa kvalitnejšia," povedal Adam.
Na snímke skúška premiéry predstavenia Galavečer divadla rómskej národnostnej menšiny Romathan k 25. výročiu vzniku súboru v Košiciach 13. októbra 2017.
Foto: TASR


Divadlo Romathan vzniklo v roku 1992 a počas svojej existencie zrealizovalo viac ako 70 celovečerných premiér. Špecifikom rómskeho divadla je, že spája herectvo so spevom, hudbou a tancom.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.