Regióny

Lávky v Sulíne a Červenom Kláštore priniesli do obcí viacej turistov

TASR, 9. septembra 2017 14:13

Lávka ponad rieku v hraničnej obci Sulín vedie do poľskej obce Zegiestow. Poliaci ju vybudovali v spolupráci so Slovákmi najmä vďaka finančným prostriedkom z EÚ.

Na snímke pltníci prevážajú turistov na pltiach po rieke Dunajec v Červenom Kláštore. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Červený Kláštor/Sulín 9. septembra (TASR) – Lávky pre peších a cyklistov na slovensko-poľskom pohraničí v obciach Červený Kláštor (okres Kežmarok) a Sulín (okres Stará Ľubovňa) priniesli do regiónu v Zamagurí a na severnom Spiši viacero turistov. Ako uviedol pre TASR starosta obce Sulín Štefan Romaňák, v obci, ktorú preslávila najmä minerálna voda Sulinka, lávku využívajú hlavne turisti z Poľska.

Lávka ponad rieku v hraničnej obci Sulín vedie do poľskej obce Zegiestow. Poliaci ju vybudovali v spolupráci so Slovákmi najmä vďaka finančným prostriedkom z EÚ. Sprístupnená bola v septembri 2015. "Slovenská strana je 39-percentným majiteľom, Poliakom patrí 61-percentný podiel a v takomto rozložení sa podieľali aj na financovaní výstavby lávky," vysvetlil Romaňák. Náklady na výstavbu boli takmer 1,3 milióna eur.

Starosta verí, že vďaka lávke pribudne v obci viac turistov. Podľa neho lávku využívajú najmä Poliaci v letných mesiacoch. Do povedomia ľudí sa dostáva aj vďaka letnému cezhraničnému stretnutiu obce Sulín a susednej poľskej obce Zegiestow. V júni sa tohto stretnutia zúčastnilo zhruba 500 ľudí. Betónová lávka obložená drevom je dielom dvojice architektov Irakliho Eristaviho a Pavla Šillu, ktorí spolupracovali aj s ďalšími odborníkmi.

Už 11 rokov spája obec Červený Kláštor s poľskou obcou Śromowce Niźne lávka ponad rieku Dunajec. Jej vybudovanie prinieslo podľa starostu obce Červený Kláštor Štefana Džurného pre celý región Zamaguria viac pozitív ako negatív. "Medzi kladné veci možno zaradiť pozitívny vplyv na vzrast ekonomických aktivít podnikateľských subjektov, zvýšenie miery zamestnanosti v reštauračných či obchodných službách i nárast klientely v samotnom múzeu Červený Kláštor," vymenoval pre TASR starosta obce. Podľa jeho ďalších slov sa výstavbou lávky prepojili oba brehy Dunajca a obe strany Pieninského národného parku, čo malo za následok sekundárny nárast naplnenosti ubytovacích zariadení v obci a v susednom okolí.

Most, ktorý je zavesený na pilieri s výškou 26,8 metra, je dlhý takmer 150 metrov. Majoritným vlastníkom lávky je poľská obec Czorsztyn, slovenská strana vlastní len 13,1 percent. Podľa Džurného mostom denne prejdú stovky turistov, najmä v lete. "Podľa môjho názoru viac turistov prejde z poľskej strany na slovenskú, ale nemáme to presne spočítané," poznamenal.

Vybudovaním lávky sa v obci výrazný zvýšil pohyb návštevníkov. "Negatívne vnímam nárast komunálneho odpadu spôsobený väčším počtom návštevníkov v obci," priblížil Džurný. Podľa neho obec stratila aj status pokojného miesta na oddych a relax a stala sa centrom turistického ruchu.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 21:27

Kandidát na šéfa BBSK J. Lunter kritizoval Kotlebov úrad, ten sa bráni
Podľa Luntera a jeho tímu Kotleba stopol dotácie aj pre divadelný festival Divadelná Chalúpka a športové podujatie Beh nočným Breznom.

sk
včera 21:09

Komenského ulica v Košiciach je pre bežcov maratónu pripravená
Po pretekoch sa bude na nej ďalej pracovať na dokončení nástupných ostrovčekov pre cestujúcu verejnosť či ťahať trolejové vedenia, vrátane vykonania predpísaných skúšok trate a podobne.

sk
včera 20:09

Zvolenskí poslanci zobrali na vedomie štúdiu využitia časti Bariny
Mesto tam chce vybudovať športovo-rekreačný areál, kde by mali vyrásť kúpalisko, plaváreň, 400-metrová atletická dráha, ihriská na futbal, in-line korčuliarska dráha a tiež obytné domy a parkoviská.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac