Regióny

Modrania musia od tohto roka počítať so zmenami vo vývoze odpadu

TASR, 18. januára 2016 16:09

Po novom bude frekvencia vývozu odpadu pri rodinných domoch raz za dva týždne a na sídliskách zostáva zachovaná.

Ilustračné foto Foto: TASR/Miroslav Košírer
Modra 18. januára (TASR) – Obyvatelia Modry musia od začiatku tohto roka počítať so zmenami vo vývoze odpadu z domácností. Hlavnými zmenami sú zníženie frekvencie vývozu netriedeného odpadu pri rodinných domoch, pridanie jednej veľkej odpadovej nádoby na biologický odpad z domácností a záhrad či zvýšenie počtu vývozov pri papieri a plastoch. Od roku 2016 sa taktiež zmenil spôsob platieb za poskytované služby.

"Prínos, ktorý od nastavených zmien očakávame, je finančná udržateľnosť celého systému odpadového hospodárstva. Tá by podľa nás nemala pozostávať z pravidelného zvyšovania poplatku za komunálny odpad," povedala pre TASR Kristína Čechová z Mestského úradu v Modre. V minulom roku bola frekvencia vývozu pri rodinných domoch každý týždeň, na sídliskách dvakrát do týždňa. Po novom bude frekvencia vývozu odpadu pri rodinných domoch raz za dva týždne a na sídliskách zostáva zachovaná.

Samospráva priznáva, že tieto zmeny sú pre mnohých obyvateľov citlivé a vznášajú námietky, že je pre nich takto nastavený zvoz netriedeného odpadu nedostatočný. "Zámerom mesta je správať sa ako dobrý hospodár a neriešiť odpadové hospodárstvo len tým spôsobom, že navýši poplatok za komunálny odpad podľa skutočných nákladov na jeho zvoz a likvidáciu, a tým jednostranne finančne zaťažovať občanov, ale hľadáme cesty, ako docieliť vyššiu úroveň separácie odpadov," vysvetlila Čechová.

V predchádzajúcom období boli separované zložky komunálneho odpadu z rodinných domov vyvážané raz za štyri týždne. V domácnostiach je zavedený systém separovania do dvoch 110-litrových separačných nádob. Do modrej nádoby sa zbiera papier a do žltej nádoby sa zbierajú plasty, tetrapak či hliníkové a kovové obaly. Sklo sa zhromažďuje do zberných nádob na centrálnych stojiskách a na zbernom dvore.

Podľa nového harmonogramu však budú separované zložky komunálneho odpadu zvážané z rodinných domov v trojtýždňových intervaloch. "K úprave harmonogramu sme pristúpili na základe podnetov občanov. Týmto krokom chceme podporiť ich snaženie, aby sa im vytriedený odpad v domácnosti nehromadil, lebo ho boli nútení ukladať do vriec," uviedla Čechová. U skla zostáva frekvencia nezmenená. Občan môže na zbernom dvore umiestniť bezplatne neobmedzené množstvo skla.

V Modre mohli doteraz ľudia odovzdať len biologicky rozložiteľný odpad. Do každej domácnosti, zapojenej do systému separácie, bude ale koncom februára doručená separačná nádoba na biologicky rozložiteľný komunálny odpad a biologicky rozložiteľný odpad. Modrania dostanú tiež informácie, čo do týchto nádob ukladať. "Predbežne sme počítali, že by malo v priebehu roka postačovať 36 vývozov s tým, že ich intenzita je nastavená s prihliadnutím na vegetačné obdobie. Najintenzívnejší vývoz je koncom jari, v lete a začiatkom jesene, a to raz do mesiaca," povedala Čechová.

Od januára sa v Modre taktiež zmenil spôsob platieb za poskytované služby. Z paušálnej platby za zbernú nádobu, kde sa cena nijako nemenila v závislosti od množstva vyprodukovaného odpadu, na platby podľa skutočného množstva vyprodukovaného a následne zhodnoteného i zneškodneného odpadu. Modra sa rozhodla ísť cestou, v ktorej sa, ako tvrdí, spojí mierne navýšenie poplatku s opatreniami smerujúcimi k lepšiemu triedeniu a rozumnejšiemu nakladaniu s odpadom. Samospráva konštatuje, že v priebehu roka bude sledovať a hodnotiť pripomienky občanov, aby našla rovnováhu medzi ich spokojnosťou, požadovanou mierou separácie a ekonomickou únosnosťou celého systému.

Prečítajte si aj:

17. januára 2016 16:32

M. MAĎARIČ: Ľ. Štúr stvoril zo Slovákov moderný samostatný národ
Spomienkovým podujatím, nad ktorým minister kultúry prevzal záštitu, tmesto Modra zavŕšilo uplynulý Rok Ľudovíta Štúra. video

sk
14. januára 2016 8:00

Posledný raz sa priatelia rozlúčili s Ľ. Štúrom 15. januára 1856
Pohreb Ľudovíta Štúra bol pietne veľmi obradný a slávnostný, zodpovedajúci významu jeho osobnosti a predznamenávajúci jeho miesto v našich národných dejinách.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:09

Dodávka zrazila 64-ročnú ženu v tmavom oblečení bez reflexných prvkov
Žena utrpela zranenia, ktorým na mieste podľahla.

sk
dnes 16:41

Tragédia v Tornali:Kamión vrazil do áut a následne do ľudí na zastávke
Pri vážnej nehode sa zranili tri osoby, jednu osobu sa nepodarilo oživiť. Medzi zranenými má byť aj dieťa. SPRÁVU PRIEBEŽNE AKTUALIZUJEME.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac