Regióny

VIDEO: Na 41. ročníku Pochodu vďaky SNP sa zúčastnili stovky turistov

TASR, 16. januára 2016 16:00

Je to druhá najväčšia účasť registrovaných účastníkov v jeho histórii. Iba v roku 2013 organizátori napočítali viac, asi o 40 účastníkov.

Na snímke účastníci pochodu, medzi ktorými boli ľudia všetkých vekových kategórií 16. januára 2016. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Cigeľ 16. januára (TASR) – Na dnešnom, už 41. ročníku Pochodu vďaky SNP nad partizánskou obcou Cigeľ v okrese Prievidza, s prechodom pohoria Vtáčnik sa dnes zúčastnilo 1816 turistov a milovníkov prírody z celého Slovenska. Je to druhá najväčšia účasť registrovaných účastníkov v jeho histórii. Iba v roku 2013 organizátori napočítali viac, asi o 40 účastníkov. Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica a je jedným z najstarších a najväčších zimných turistických podujatí na Slovensku. Je venované pamiatke umučených a padlých bojovníkov proti nacizmu z tejto obce.

Pred slávnostným otvorením podujatia k miestnemu pamätníku SNP si uctili pamiatku padlých položením vencov predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini 1. tajomník Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Nikolaj Režov, poslanci NR SR a Trenčianskeho samosprávneho kraja, starostovia a primátori okolitých miest a obcí, zástupcovia viacerých politických strán a ďalší hostia. Nechýbali členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) na čele s predsedom Ústrednej rady SZPB Pavlom Sečkárom a ďalší hostia. Medzi nimi bola aj 101-ročná Žofia Martyšová z Handlovej.

Starosta obce Štefan Mjartan v príhovore pripomenul, že pochod začali organizovať ako pietnu spomienku na tragické udalosti z 13. januára 1945, keď nemeckí vojaci obkľúčili a prepadli v skorých ranných hodinách obec, pretože jej obyvatelia podporovali partizánov, ktorí operovali v pohorí Vtáčnik. Niektorých občanov mučili a  zavraždili v miestnej krčme. Potom do Prievidze odvliekli 126 Cigeľčanov, kde ich kruto vypočúvali. Z nich osem sa už domov nikdy nevrátilo. V boji proti fašizmu zahynulo 24 obyvateľov obce. Ich mená sú natrvalo vyryté do pamätníka SNP.

K účastníkom pochodu sa prihovoril aj predseda parlamentu. Vyzdvihol hrdinskosť partizánov, ale aj obyvateľov obce. Pripomenul, že je na tomto podujatí už po druhýkrát a sleduje s veľkým rešpektom, že sa na pochode zúčastňuje stále viac ľudí. „Ako mi povedal starosta obce, na prvom ročníku prišlo na pochod iba 39 účastníkov a teraz sa ich počet blíži k dvom tisíckam. Veľmi sa teším, že okrem starších sú medzi nimi aj deti a mládež, ktorá si takýmto spôsobom prichádza uctiť tých, ktorí padli, alebo pomáhali partizánom počas SNP v rokoch 1944 a 1945,“ uviedol Pellegrini.

Potom sa už turisti všetkých vekových kategórií, aj celé rodiny s deťmi, vydali na pochod. K dispozícii mali sedem trás. Účastníci si mohli vybrať trasu podľa svojej kondície a schopností. Pre najnáročnejších to bola 20-kilometrová trasa vedúca z Cigľa na Biely kameň a späť, s prevýšením 660 metrov. Pre peších to zasa bola 15-kilometrová trasa z Cigľa do Handlovej. Viacerým turistom, ktorí v zime uprednostňujú bežky bolo ľúto, že nenapadol sneh a tak sa tiež museli na trasu vybrať peši.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:45

Trebišov zakúpi novú technológiu na opravu komunikácií
Prístrojovou technológiou bude možné v meste opravovať komunikácie, chodníky, parkoviská, ale i výtlky, škáry, praskliny či kanálové vpuste.

sk
dnes 21:14

VIDEO: Zdokumentovali unikátne sgrafity na sídlisku v Prievidzi
Námety sgrafít sú veľmi rôznorodé. Sú tam figurálne diela s folklórnou, fašiangovou, ale aj selankovou či rozprávkovou tematikou.

sk
dnes 17:20

VIDEO: V Brestove opäť symbolicky pochovali basu
Menšiu inscenáciu pochovávania basy každoročne pripravuje dedinská skupina Bačkare. Medzi stálych účastníkov akcie patrí preoblečená nevesta so ženíchom, folkloristi, striga či smrtka.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac