< sekcia Regióny

Na bratislavskej výstave Martina Benku udelili jeho cenu 3 laureátom

Na archívnej snímke z 20. septembra 1968 národný umelec akademický maliar Martin Benka, ilustračné foto. Foto: TASR/Ján Valko

Výstava na treťom poschodí Bratislavského hradu potrvá do konca roka 2019, bude k nej vydaný katalóg.

Bratislava 21. septembra (TASR) – Slávnostné otvorenie reprezentatívnej výstavy o živote a diele Martina Benku na Bratislavskom hrade spestrilo odovzdávanie jeho cien laureátom za minuloročnú tvorbu. Cenu Martina Benku udeľujú mladým výtvarníkom, teoretikom a absolventom v štyroch kategóriách.

"Okrem množstva diel a osobnej pozostalosti Martin Benka zanechal štátu aj pomerne vysokú finančnú hotovosť. V testamente uviedol, že to bude na podporu umelcov. Komisia spravuje aj jeho autorské práva, tým 43 rokov udržiavame finančne konto a každoročne odmeňujeme laureátov. Robievame to v jeho martinskom múzeu, teraz výnimočne na Bratislavskom hrade. Ministerstvo kultúry prenechalo túto cenu Fondu výtvarných umení, ktorý ju udeľuje tentoraz v troch kategóriách," zdôvodnil vo štvrtok večer (20.9.) v príhovore predseda Správy pozostalosti Martina Benku akademický maliar Milan Rašla.

Cenu za výtvarné dielo si prevzal Martin Král (1984). Absolvent oddelenia Grafika a iné média u docenta Vojtecha Kolenčíka na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (2012) pôsobí ako maliar, grafik a dizajnér. "Pozornosť verejnosti púta nekonvenčnou interpretáciou portrétov súčasných ľudí, ktorých interpretácia smeruje k pozoruhodnej kombinácii novofiguratívnych postupov a kombináciu asambláže a klasických maliarskych techník," zdôvodnil Rašla.

Ľudmila Kasaj Poláčková (1982) získala cenu za dielo teórie, kritiky a dejín slovenského výtvarného umenia. Je absolventkou Trnavskej univerzity, Dejín a teórie umenia. V rokoch 2007 až 2012 pracovala na pozícii kurátora a kustóda zbierok v Galérii umenia v Nových Zámkoch a od roku 2016 pracuje na rovnakej pozícii v Nitrianskej galérii. Jej vedecko-výskumná práca na pôde týchto dvoch i ďalších galérií vychádza z umelecko-historického výskumu súčasného výtvarného umenia a umenia 20. storočia.

Cena absolventovi za veľmi dobré výsledky počas štúdia patrí Romanovi Ďurčekovi (1990). Absolvoval odbor Voľné výtvarné umenie, Ateliér kresby a klasických maliarskych disciplín u profesora Ľudovíta Hološku na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Dynamizmus prejavu vo voľbe motívu a v jeho výtvarnom spracovaní má u neho genézu už od začiatku štúdia. V tvorbe stvárňuje športové a civilné motívy.

Výstava na treťom poschodí Bratislavského hradu potrvá do konca roka 2019, bude k nej vydaný katalóg.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.