< sekcia Regióny

Na kežmarskom hrade pripravujú reinštaláciu radničnej miestnosti

Na snímke nádvorie Kežmarského hradu Foto: TASR/Adriána Antošková

Radničná miestnosť získa úplne iný štýl a bude tam aj oveľa viac exponátov aj fotografií.

Kežmarok 12. januára (TASR) - V tomto roku pripravujú na Kežmarskom hrade okrem iného reinštaláciu radničnej miestnosti. "Každú expozíciu, ktorú reinštalujeme, sa snažíme zmeniť vizuálne, aby mal návštevník pocit, že prišiel do inej miestnosti. Taktiež v rámci digitalizácie zbierok boli mnohé naše exponáty reštaurované alebo konzervované a práve tie chceme aj v tejto expozícii ukázať," uviedla pre TASR riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintuľová.

Radničná miestnosť tak získa úplne iný štýl a bude tam aj oveľa viac exponátov aj fotografií. Vlani takýmto spôsobom reinštalovali expozíciu streleckého spolku, vďaka čomu vynikli fresky a architektonické prvky a celý priestor sa otvoril. Obnovou prešla pred časom aj expozícia cechy a remeslá a tiež vstupná miestnosť hradu.

Zároveň sa vďaka vizualizácii Kežmarského hradu, ktorú vytvorila historička Marta Kučerová, podarilo vytvoriť jeho maketu. Návštevníci tak budú môcť vďaka nej vidieť, ako objekt vyzeral v období renesancie. "Takáto maketa nám roky chýbala, je už zhotovená a je veľmi pekná. Hneď pri vstupe do hradu ju budú môcť vidieť turisti od mája," upozornila Cintuľová.

Okrem toho sa návštevníci v tomto roku môžu tešiť aj na množstvo podujatí, chýbať nebudú už tradičné ako Festival študentstva, Sviatok kultúry a vzájomnosti, ktorý organizuje Karpatsko-nemecký spolok a, samozrejme, aj Krvavé dejiny počas festivalu Európske ľudové remeslo. "Krvavé dejiny budú tento rok venované zaujímavej postave Kežmarského hradu Beate Laskej a jej dcére. Vieme o Beate Laskej, že tu bola zamurovaná a aký osud ju stihol, avšak nevieme, že rovnaký život postretol aj jej dcéru," prezradila riaditeľka. Hostia sa môžu tešiť aj na filmový i divadelný festival.

Novinkou tohto roka bude folkový festival, ktorý sa uskutoční 4. augusta na nádvorí hradu. Múzeum už sprevádzkovalo aj novú webovú stránku, vďaka ktorej sa budú môcť návštevníci lepšie zorientovať v ponuke služieb. "Čo sa týka odbornej činnosti, vlani sme mali konferenciu venovanú rodine Tököli a tento rok k nej chceme vydať zborník. Pripravené máme aj zaujímavé výstavy, venovať sa v nich budeme okrem iného aj 25. výročiu vzniku samostatnej republiky," uzatvorila Cintuľová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.