Operáciu, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia, úspešne absolvovali prví traja pacienti.
Autor TASR
Bratislava 11. mája (TASR) - Aj slovenským pacientom vedia lekári pomôcť zmierniť neutíchajúce ťažké bolesti najmodernejšími technológiami. Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) začala medzi prvými v Európe implantovať ľudom trpiacim ťažkou chronickou bolesťou najmenší stimulátor miechy na svete. Operáciu, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia, úspešne absolvovali prví traja pacienti.
Novinka je určená pre ľudí s ťažkou chronickou bolesťou, na ktorú nezaberajú lieky ani medicínske postupy. "Ide najmä o ľudí s intenzívnou a neutíchajúcou bolesťou trupu, chrbtice či končatín. Voperovanie neurostimulátora je pre nich často posledným riešením spomedzi aktuálnych možností medicíny," hovorí primár Neurochirurgickej kliniky LF UK a UNB Róbert Illéš. Takýmito bolesťami trpia pacienti po opakovaných operáciách chrbtice, ťažkých úrazoch na chrbtici a periférnych nervoch, amputáciách končatín alebo pacienti s nádormi, ktoré tlačia na nervy.
"Neurostimulátor je elektrické zariadenie, ktoré vydáva impulzy buď nízkej alebo vysokej frekvencie. Tie sa prenášajú na povrch miechy s tým, že rušia patologický signál, ktorý ide medzi generátorom bolesti a mozgom. Takýmto spôsobom tzv. neuromoduláciou ovplyvňuje vnímanie bolesti priamo v mozgu tým, že ruší prenos signálu medzi generátorom bolesti a centrom pre bolesť," vysvetlil primár Illéš.
Pri zákroku sa do tela pacienta zavedú malé elektródy s hrúbkou 1,3 milimetra. "A to miniinvazívne, pomocou injekcie, bez narušenia tkaniva a s minimálnymi rizikami," priblížil algeziológ a prezident Slovenskej intervenčnej sekcie pre liečbu bolesti Róbert Rapčan. Po novom už nie je treba voperovať pod kožu pacienta batériu ako dosiaľ. "Miniatúrny zdroj elektrickej energie je externý, pacient ho nosí pri sebe," spresnil. Elektrické impulzy, ktoré zabraňujú prenosu informácií o bolesti do mozgu, vysiela bezdrôtovo do elektród v mieche.
V UNB sa robia implantácie neurostimulátorov do miechy osem rokov. Zákrok podstúpi približne 40 pacientov ročne, napriek pokroku ich úplne bolesti zbaviť nedokážu. Zníženie bolesti môže byť na úrovni 50 až 70 percent. "Vďaka implantácii neurostimulátora pociťujú pacienti účinnú úľavu od bolesti, užívajú menej liekov a tešia sa aj lepšej kvalite života," zhrnul Illéš.