Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Regióny

Protizákonné poplatky v sociálnych zariadeniach treba zrušiť

Monika Flašíková-Beňová Foto: TASR/Pavel Neubauer

Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásila poslankyňa BSK Monika Flašíková-Beňová.

Bratislava 30. septembra (TASR) - Protizákonné poplatky v sociálnych zariadeniach Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) treba zrušiť. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásila poslankyňa BSK Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) s tým, že na vymáhaní týchto poplatkov od dôchodcov zarába v BSK bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za SDKÚ-DS Mária Kolíková.

Flašíková-Beňová pripomenula, že v rokoch 2010 a 2011 prijal BSK zmeny v nariadení o poplatkoch v sociálnych zariadeniach. Tie podľa nej nútia dôchodcov platiť za služby, ktoré nechcú (napr. stravu) či platiť za niektoré náklady dvakrát (napr. využívanie spoločných priestorov). "Na základe podnetu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR podala krajská prokuratúra v marci 2013 protest prokurátora, v ktorom tieto poplatky označila za protizákonné. Pravicová väčšina v krajskom zastupiteľstve však protest prokurátora na rokovaní 19. apríla 2013 odmietla a rozhodla sa ponechať v platnosti poplatky, ktoré krajská prokuratúra a ministerstvo práce označujú za protizákonné," upozornila Flašíková-Beňová.

Vzápätí v máji podalo zariadenie BSK v Rači prvé žaloby na dôchodcov, aby uhradili tieto poplatky. Klienti sa bránia na súde. "Na základe zmluvy z júna 2012 zastupuje zariadenie Mária Kolíková, ktorá podpísala aj zmluvu aj žaloby. Od júna 2012 si tak už na podávaní žalôb proti dôchodcom 'zarobila' vyše 13.000 eur," zdôraznila politička. Zároveň upozornila, že kým na dôchodcov je vyvíjaný neustály tlak, keďže nemajú z čoho platiť zvýšené protizákonné poplatky (priemerný dôchodok v zariadení je 390 eur, ale sú tam aj dôchodcovia s dôchodkom 130 eur či 190 eur), jediný, kto na zdieraní dôchodcov profituje, je bývalá nominantka SDKÚ-DS.

Flašíková-Beňová, ktorá kandiduje na šéfku BSK, je presvedčená, že kraj sa musí postarať o seniorov bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú peniaze. "Do sociálnej politiky kraja musíme zaviesť spravodlivý systém a sociálny príspevok pre najodkázanejších," apeluje s tým, že v sociálnej politike potrebujeme zaviesť spravodlivý systém a nastaviť poskytovanie služieb tak, aby boli reálne. "V každom zariadení musíme jasne vyčísliť oprávnené náklady na prevádzku a náklady na poskytovanie služieb klientovi. Od toho sa musí odvíjať príspevok na prevádzku zariadenia a príspevok v odkázanosti pre klienta. O takomto spravodlivom riešení sa už roky hovorí, ale v Bratislavskom kraji ho spustíme čo najskôr, aby sme všetkým ukázali jeho pozitíva pre klientov, kraj, samosprávy a zaradenia," dodala s tým, že v prípade najodkázanejších musí BSK zaviesť sociálny príspevok. Peniaze na túto vec chce získať lepším spravovaním peňazí BSK.


G. NÉMETH: Vyjadrenia M. Beňovej považujem za predvolebnú kampaň

Vedenie Domova sociálnych služieb (DSS) Rača konalo v súlade so zákonom a dnešné vyjadrenia poslankyne Moniky Flašíkovej-Beňovej (Smer-SD) sú predvolebnou kampaňou. Vyhlásila to dnes podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Gabriela Németh v reakcii na kritické slová Flašíkovej-Beňovej, podľa ktorej sociálne zariadenie BSK vyberá od seniorov protizákonné poplatky.

"Úrad BSK na základe zmeny legislatívy o poskytovaní sociálnych služieb pristúpil, tak ako všetky ostatné kraje, k zmene všeobecno-záväzného nariadenia (VZN) týkajúceho sa poskytovania sociálnych služieb. Nariadenie z roku 2010 prešlo príslušnými komisiami, bolo schválené zastupiteľstvom a zaväzuje zariadenia sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK dodržiavať znenie tohto nariadenia," argumentuje Németh s tým, že podľa prijatého VZN funguje v rámci zariadení takmer 1700 klientov. "Z týchto takmer 1700 klientov eviduje BSK 25 neplatičov, a to zo zariadenia DSS Rača," reaguje podpredsedníčka kraja.

Preto je presvedčená, že DSS Rača je povinný postupovať v súlade so zákonom. "Vedenie DSS Rača preto v roku 2011 v zmysle zákona uzatvorilo zmluvu s právnickou spoločnosťou, ktorá ho zastupuje. Výber a zazmluvnenie právnickej spoločnosti je plne v kompetencii DSS Rača vzhľadom ku skutočnosti, že ide o samostatný právny subjekt. BSK má vedomosť, že v roku 2011 nebola v danej právnickej kancelárii zamestnaná pani Mária Kolíková. Postup zariadenia DSS Rača pri vymáhaní nedoplatkov od neplatičov je rovnaký, ako v ostatných zariadeniach sociálnych služieb na Slovensku," argumentuje Németh.

Zároveň pripomenula, že spomínané VZN z roku 2010 bolo prijaté na krajskom zastupiteľstve širokým konsenzom. "Väčšina poslancov za klub Smer-SD hlasovala za. Dokonca BSK neeviduje žiadny pozmeňujúci návrh a členovia komisie sociálnych vecí a zdravotníctva VZN jednohlasne odporučili schváliť," vyhlásila Németh.

Flašíkovej-Beňovej odkázala, že má 70-percentnú neúčasť na zastupiteľstvách. "Okrem toho poslanci z poslaneckého klubu Smer-SD, ktorí boli na zastupiteľstve, hlasovali za a dokonca požadovali ponechať zvýšenú sadzbu v zmysle pôvodného VZN," zdôraznila.

Podľa Gabriely Németh DSS Rača opakovane ponúkol neplatičom množstvo náhradných riešení, no tí so žiadnym nesúhlasili a naďalej odmietajú platiť zákonom stanovené poplatky. "Ešte raz pripomíname, že ide o 25 neplatičov z toho istého zariadenia, pričom tomuto VZN podlieha takmer 1700 klientov. Keďže v čase, keď sa VZN prijímalo, neboli podané žiadne pripomienky a ani námietky, berie vedenie BSK tvrdenia poslankyne Flašíkovej-Beňovej ako predvolebnú kampaň. Vedenie BSK je toho názoru, že ide o lživé tvrdenia, ktoré boli konfrontované faktami a podložené zákonnými postupmi. Vedenie BSK má za to, že tieto vyjadrenia sú iba pokračovaním predvolebnej kampane poslankyne Flašíkovej-Beňovej," dodala.