Regióny

Nemocničné pavilóny v R. Sobote a Žiari n. Hronom budú čoskoro hotové

TASR, 16. marca 2016 16:31

Rozostavané nemocničné pavilóny v Rimavskej Sobote a Žiari nad Hronom by čoskoro mohli byť dobudované.

Ilustračné foto Foto: TASR - Dušan Hein
Rimavská Sobota/Žiar nad Hronom 16. marca (TASR) – Rozostavané nemocničné pavilóny v Rimavskej Sobote a Žiari nad Hronom by čoskoro mohli byť dobudované. TASR o tom informoval Tomáš Kráľ, hovorca siete regionálnych nemocníc Svet zdravia (SZ), do ktorej obidve zdravotnícke zariadenia patria.

„Na základe interných analýz je SZ pripravený obidve nemocničné stavby dobudovať a vytvoriť v nich podmienky na poskytovanie novej úrovne zdravotnej starostlivosti pre takmer 150.000 obyvateľov. Nevyhnutným predpokladom na realizáciu tejto súkromnej investície je dohoda s Banskobystrickým samosprávnym krajom, ktorý je vlastníkom nehnuteľného majetku, teda budov týchto nemocníc, a následné schválenie zo strany akcionára SZ,“ priblížil Kráľ.

V prípade, že všetko pôjde podľa plánu, by sa podľa jeho vyjadrenia stavebné práce na obidvoch pavilónoch mohli začať v prvej polovici budúceho roka a ich nová prevádzka približne o rok neskôr. „Predpokladaná investícia do oboch projektov by predstavovala približne 13 miliónov eur,“ dodal.

Podľa zámeru by v každej nemocnici mali vzniknúť tri nové operačné sály, urgentný príjem s oddelením multiodborovej intenzívnej starostlivosti a s rádiologickým oddelením, izby vysokého štandardu s vlastnými sociálnymi zariadeniami a tiež flexibilný koncept plávajúcich lôžok na oddeleniach.

V Rimavskej Sobote by navyše v dobudovanom pavilóne vznikli nové priestory pre rehabilitačné oddelenie, ako aj priestory pre ambulancie, jednodňovú zdravotnú starostlivosť a chirurgický i neurologicko-internistický klaster. Zároveň sa podľa slov hovorcu ukončí využívanie starej budovy terajšieho chirurgického pavilónu.

V Žiari nad Hronom bude v dokončenom pavilóne pôrodnica novej generácie a oddelenie matka a dieťa, teda pediatrické lôžka s možným rodičovským sprievodom. Vzniknú tam aj nové moderné priestory pre všetky súčasné lôžkové oddelenia.

„Keďže obidva nedostavané pavilóny boli projektované ešte v 80. rokoch minulého storočia, bolo veľmi náročné prispôsobiť ich súčasným medicínskym a komfortným požiadavkám. Navyše, obidve stavby sú vo veľmi zlom technickom stave. Verím však, že sme konečne našli riešenie, ktoré by malo výrazne zvýšiť zdravotnú starostlivosť pre pacientov z regiónov Rimavskej Soboty, Žiaru nad Hronom, ako aj zo širšieho okolia Banskej Štiavnice, Žarnovice, Kremnice a Novej Bane,“ uviedol na margo zámeru dostavby pavilónov generálny riaditeľ SZ Ľuboš Lopatka s tým, že v oboch projektoch plánujú využiť poznatky a skúsenosti aj z výstavby nemocnice novej generácie v Michalovciach.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:50

Ľupčiansky hrad čaká ďalšia obnova
Obnova ľupčianskeho hradu prebieha od roku 2002, postupne od opravy striech, cez fortifikačný systém, kamenných dlažieb na dolnom nádvorí, vynovenia kaplnky a najvyššieho poschodia Rubigallovej veže.

sk
včera 21:21

V Jánskej doline sprístupnili nový náučný chodník
Tvorí ho sedem obojstranných informačných tabúľ a symbolická brána do národného parku Nízke Tatry.

sk
včera 21:00

Slováci v zahraničí chcú v Bratislave vybudovať centrum o ich kultúre
Centrum má byť situované v najužšom centre Bratislavy a má mať asi 600 štvorcových metrov

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac