Regióny

V Nitre zreštaurujú viaceré sochárske diela a pamiatky

TASR, 22. augusta 2017 9:26

Mesto vyčlenilo na opravy menších sochárskych diel vyše 55.000 eur. Sú medzi nimi sakrálne objekty i diela známeho sochára Tibora Bártfaya.

Nitra, ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Nitra 22. augusta (TASR) – V priebehu roka 2017 pribudne v Nitre viacero zrekonštruovaných pamiatok a pamätihodností. Mesto vyčlenilo na opravy menších sochárskych diel vyše 55.000 eur. Sú medzi nimi sakrálne objekty i diela známeho sochára Tibora Bártfaya.

Ako informovala radnica, naplánované je reštaurovanie Súsošia svätého Júliusa a svätej Anny s dieťatkom v mestskej časti Janíkovce. Mesto už okrem toho začalo aj s rekonštrukciou Mariánskeho stĺpa na Svätoplukovom námestí a obnovou prejde aj náhrobník jazykovedca a národovca Jána Damborského.

Z balíka určeného na revitalizáciu pamiatok budú zreštaurované aj tri diela od Tibora Bártfaya. Magistrát naplánoval rekonštrukciu sochy vojaka na cintoríne prvej svetovej vojny v Mlynárciach. Opravovať sa budú aj plastiky Kvet a Siréna, ktoré sú v súčasnosti uložené v priestoroch Základnej umeleckej školy J. Rosinského.

Podľa radnice rekonštrukcie umeleckých diel prevyšujú počet opráv v iných krajských mestách. „Obnovené pamiatky sa potom výraznou mierou prejavujú v oblasti formovania vzťahu k hodnotám zachovaného kultúrneho dedičstva. Na stav kultúrnych pamiatok však majú negatívny vplyv nielen poveternostné podmienky, ale aj negatívne správanie obyvateľov mesta Nitry, ktorí tieto artefakty zámerne poškodzujú,“ upozornil magistrát.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:29

Z pobočky Dôvery zmizol trezor s hotovosťou
Kvôli vyšetrovaniu večerného incidentu zvolenskú pobočku poisťovne dnes zatvorili.

sk
dnes 15:10

Rezort dopravy tvrdí, že zastavenie rekonštrukcie trate nebol skrat
Dopravný podnik Bratislava ale varuje, že z dôvodu vynúteného zastavenia stavebných prác hrozí havarijný stav. Vyústiť môžem až do prerušenia premávky električiek v celej Bratislave.

sk
dnes 14:52

VIDEO: Šéf rezortu obrany navštívil Brezovú pod Bradlom
Súčasťou oslavy Dňa Ozbrojených síl SR v Brezovej pod Bradlom bol aj slávnostný nástup jednotiek na námestí a položenie vencov k Pamätníku hurbanovských bojov. audio

sk

Najčítanejšie Regióny

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac