< sekcia Regióny

V Nitre zreštaurujú viaceré sochárske diela a pamiatky

Nitra, ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Mesto vyčlenilo na opravy menších sochárskych diel vyše 55.000 eur. Sú medzi nimi sakrálne objekty i diela známeho sochára Tibora Bártfaya.

Nitra 22. augusta (TASR) – V priebehu roka 2017 pribudne v Nitre viacero zrekonštruovaných pamiatok a pamätihodností. Mesto vyčlenilo na opravy menších sochárskych diel vyše 55.000 eur. Sú medzi nimi sakrálne objekty i diela známeho sochára Tibora Bártfaya.

Ako informovala radnica, naplánované je reštaurovanie Súsošia svätého Júliusa a svätej Anny s dieťatkom v mestskej časti Janíkovce. Mesto už okrem toho začalo aj s rekonštrukciou Mariánskeho stĺpa na Svätoplukovom námestí a obnovou prejde aj náhrobník jazykovedca a národovca Jána Damborského.

Z balíka určeného na revitalizáciu pamiatok budú zreštaurované aj tri diela od Tibora Bártfaya. Magistrát naplánoval rekonštrukciu sochy vojaka na cintoríne prvej svetovej vojny v Mlynárciach. Opravovať sa budú aj plastiky Kvet a Siréna, ktoré sú v súčasnosti uložené v priestoroch Základnej umeleckej školy J. Rosinského.

Podľa radnice rekonštrukcie umeleckých diel prevyšujú počet opráv v iných krajských mestách. „Obnovené pamiatky sa potom výraznou mierou prejavujú v oblasti formovania vzťahu k hodnotám zachovaného kultúrneho dedičstva. Na stav kultúrnych pamiatok však majú negatívny vplyv nielen poveternostné podmienky, ale aj negatívne správanie obyvateľov mesta Nitry, ktorí tieto artefakty zámerne poškodzujú,“ upozornil magistrát.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.