< sekcia Regióny

Dobrovoľníci pomáhajú Matici v Komárne

Divadelné sedenie získali Komárňania zo Zlínskeho divadla, ktoré bolo odstavené kvôli poruchám statiky. Fotografie sú z demontáže sedadiel Foto: Jozef Černek

“Vďaka dobrovoľníkom budeme mať o chvíľku nové sedenie ako v moderných divadlách, už nebude problém pozvať prezidentov aj sem k nám,” vyjadruje nadšenie riaditeľ Domu MS v Komárne, Jozef Černek.

Komárno 23. januára (OTS) - Dom Matice slovenskej v Komárne si prešiel viacerými krízami, začiatkom minulého roka dokonca musel s prasknutým potrubím pomôcť aj predseda vlády, inak hrozila úplná odstávka budovy. Postupne sa však vzmáha, najmä vďaka dobrovoľníkom a práci folkloristov a divadelníkov.

Budova bola postavená v päťdesiatych rokoch a vyžaduje svoju údržbu. Jej vlastník, Matica slovenská, hľadá všemožné riešenia a postupne investuje. Budova v Komárne však nie je ani zďaleka jediná nehnuteľnosť, ktorá potrebuje údržbu, preto je situácia zložitá. Zdá sa však, že v Komárne svitá na lepšie časy.
Divadelné sedenie získali Komárňania zo Zlínskeho divadla, ktoré bolo odstavené kvôli poruchám statiky. Fotografie sú z demontáže sedadiel
Foto: Jozef Černek

Komárňanskí matičiari sú v posledných obdobiach známi najmä vďaka činnosti dvoch súborov. Folklórny súbor Slovenskí rebeli a Dramatický krúžok. Premiéry ich predstavení si nenechal ujsť ani prezident SR Ivan Gašparovič. “Práve kvôli pánovi prezidentovi sme premiéry našich predstavení robili v mestskom divadle, predsa len je väčšie a modernejšie. Len potom nám to bolo ľúto. Naše divadielko si s nami preskákalo všetky skúšky a ďalších 20 repríz, len prezidentskú premiéru nie. Na najbližšiu premiéru konečne hrdo pozveme prezidentov k nám. Súčasného a bývalého,” vysvetľuje Černek, ktorý je zároveň režisérom predstavení.
Na rováš!
Foto: Ethey Katz Photography

Komárňanskí matičiari sa rozhodli ísť nepolitickou cestou a zdá sa, že sa im to postupne vypláca. Jedným z najväčších podporovateľov ich činnosti je mesto Komárno, s ktorým mali pred rokmi najväčšie spory. “Venujeme sa najmä mládeži, a preto si v žiadnom prípade nemôžeme dovoliť “pseudoproblémy” národnostného rámcu. To žiaľ kedysi radi vyvolávali politici. Preto my do politiky nijak nezasahujeme ani ju len nekomentujeme. To je aj dôvod, prečo nám ľudia veria a nezištne pomáhajú,” odpovedá riaditeľ domu na otázku ako presvedčil sponzorov podporiť dom. 350 sedadiel totiž získali sponzorským darom. Zakúpila ich súkromná spoločnosť, s ich dovozom a montážou pomáhajú dobrovoľníci. Ak by Dom Matice slovenskej v Komárne chcel zakúpiť a inštalovať nové sedenie pre divákov, musel by investovať viac ako 80 tisíc eur. Takto nemuseli okrem práce matičiari investovať takmer nič.
Na rováš!
Foto: Angelika Kopják

Nové sedadlá si budú môcť komárňanskí diváci vyskúšať už 17. februára, kedy Slovenskí rebeli chystajú reprízu mimoriadne vydareného folklórneho muzikálu Na rováš! A už na jar tohto roku plánujú sériu predstavení, kde by radi pozvali prezidentov.

Pán prezident Gašparovič na naše predstavenia chodil úprimné rád, nepochybujem, že príde, ak mu to práca dovolí. Pozvánku samozrejme pošleme aj do prezidentského paláca prezidentovi Kiskovi. Myslím, že práve on by mohol oceniť našu apolitickosť, ale najmä talenty našich detí. Dôležité však bude najmä nacvičiť dobré dielo, latka je dosť vysoko a divák stále náročnejší,” uzatvára Černek.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.