Regióny

VIDEO: Na Pavlovských páračkách 2017 si ľudia zaspomínali na tradície

TASR, 28. januára 2017 18:45

Ako pre TASR uviedol starosta obce Anton Kocela, táto akcia zaujme každý rok takmer všetky generácie. V predošlých rokoch sa pri páraní peria stretlo aj 150 prevažne miestnych ľudí.

V obci Pavlovce nad Uhom v okrese Michalovce si 28. januára 2017 pripomenuli zvyky a tradície pri páraní peria na tradičnom podujatí Pavlovské páračky 2017. Foto: TASR
Pavlovce nad Uhom 28. januára (TASR) – Páraním peria si ľudia v minulosti spríjemňovali dlhé zimné večery. Táto aktivita patrila medzi obľúbenú činnosť spojenú s odpočinkom a zábavou. V Pavlovciach nad Uhom v Michalovskom okrese udržujú túto tradíciu už niekoľko rokov. Aj dnes sa stretlo v obci niekoľko desiatok žien pri tejto aktivite.Ako pre TASR uviedol starosta obce Anton Kocela, táto akcia zaujme každý rok takmer všetky generácie. Podľa jeho slov starší ľudia odovzdávajú skúsenosti tým mladším. V predošlých rokoch sa pri páraní peria stretlo aj 150 prevažne miestnych ľudí. Ide hlavne o husacie a kačacie perie, i keď, ako tvrdí starosta, v súčasnosti získavajú materiál trocha ťažšie, keďže chovateľov tejto pernatej zveri je už pomenej. "Ale každoročne sa nám to podarí a máme túto akciu veľmi radi," dodal.Mária Rosolová z Pavloviec nad Uhom pre TASR uviedla, že v minulosti sa ženy, obyčajne z každého domu aspoň jedna, pri páraní peria schádzali u konkrétnej gazdinej. Pripravovali ho do hotových našitých vankúšov, ktoré gazdiná chystala pre svoje dcéry. Podľa jej slov sa pri tejto činnosti veľa rozprávalo, ale aj vtipkovalo.

Pred ukončením párania prišli do domu, ako tvrdí Rosolová, aj chlapci. So spevom, niekedy aj s muzikou prichádzali najmä do obydlí, kde bola mladá a pekná dievčina súca na vydaj. Domáci ich privítali s dobrou pálenkou a spoločne si zaspievali. "Ja som bola vtedy ešte malá, ale všetko som videla a zažila," doplnila. Keď sa perie popáralo, gazdiná hosťom ponúkla pripravené pokrmy, ako je kukurica, neskôr aj koláče s čajom.Počas večera párali ženy drobné perie, muži vyberali veľké kusy. Podľa slov Rosolovej ich pekne očistili, ale vrchnú hlávku museli nechať celú. Takéto perie sa skladalo do zväzkov a viazalo sa farebnou alebo bielou niťou. Keď sa páračky skončili, chlapi túto viazanku podarovali každej žene ako výslužku. "Pohostili sa, rozlúčili sa, mladí so spevom po dedine a staré baby šli domov," doplnila.

Podobne tomu bolo v Pavlovciach nad Uhom aj dnes. Na záver akcie pripravili pre účastníkov podľa slov Kocela varenú kukuricu, domáce holúbky a koláče.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:42

Obchádzkovú trasu Opátka - Zlatník chce KSK využiť ako cyklotrasu
Zhotoviteľ stavebných prác, spoločnosť Strabag, s.r.o., si stavenisko prevzal 27. júna tohto roku.

sk
včera 20:33

V Košiciach si uctili obete komunistického režimu z roku 1968
Pri pamätnej tabuli na Hlavnej ulici položili kytice kvetov a zapálili sviece.

sk
včera 20:27

TRNAVA: Trh dobra a pomoci ponúka potrebné veci
Nepotrebné veci do domácnosti, oblečenie, ale napríklad aj okuliare, hračky či voľne dostupné lieky od Trnavčanov prevezmú v budove Katolíckej jednoty na Novosadskej ulici.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac