< sekcia Regióny

Pellegrini sa podľa Grendela správa ako advokát developerov

Na archívnej snímke Gábor Grendel. Foto: TASR/Martin Baumann

Pellegrini novinárom oznámil, že developeri HB Reavis a J&T Real Estate nateraz stiahli svoje žiadosti o udelenie štatútu významnej investície pre ich projekty v hlavnom meste.

Bratislava 11. decembra (TASR) - Podpredseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) hovoril v pondelok pred médiami o téme významnej investície pre projekty v Bratislave ako zástupca veľkých developerov. Zhodli sa na tom mestskí poslanci Ján Budaj, Gábor Grendel a Ondrej Dostál.Pellegrini novinárom oznámil, že developeri HB Reavis a J&T Real Estate nateraz stiahli svoje žiadosti o udelenie štatútu významnej investície pre ich projekty v hlavnom meste. Povedal, že ho mrzí, "že veľká časť bratislavských mestských i miestnych poslancov veľmi ostro vyjadrovala svoj postoj proti tomu".

"Nevystupoval nezaujato, ale ako ich advokát," povedal na tlačovej konferencii Grendel. K stiahnutiu žiadostí podľa neho došlo z dôvodu, "lebo Smer-SD nechce koniec primátora Bratislavy Iva Nesrovnala". "Pretože, ak by sa totiž developerom štatút významnej investície udelil proti vôli bratislavského mestského zastupiteľstva, bol by to koniec Iva Nesrovnala," povedal Grendel.

Spomínaný megaprojekt v Bratislave je podľa Budaja "čisto komerčný a nedá sa zakryť verejným záujmom". Ďalším dôvodom, prečo sa štatút významnej investície nateraz udeľovať nebude, je podľa neho aj odpor niektorých mestských častí, ministerstiev i niektorých mestských poslancov Smeru-SD. "Medzi lokálnymi poslancami Smeru-SD sa našla veľká časť, ktorá s tým nesúhlasila," zdôraznil Budaj.

Budaj, Grendel i Dostál tvrdia, že sú za rozvoj hlavného mesta."Ale v spolupráci so samosprávou a nie s jej obchádzaním," podotkli. "Pretože spor nebol o tom, či sa majú v Bratislave robiť investície, ale o tom, či majú, alebo nemajú byť selektívne zvýhodnení najväčší investori," uviedol Dostál.

S Budajom, Grendelom a Dostálom súhlasí aj ďalšia mestská poslankyňa Lucia Štasselová. Pondelkový Pellegriniho prejav ju šokoval. "To, čo dnes predviedol ma urazilo," uviedla. Bratislava sa podľa nej má v prvom rade venovať problému dopravy. "A ak to nemáme vyriešené, hlavné mesto sa nemôže rozvíjať skokovo, bez funkčnej dopravy sem nemožno nasťahovať ďalších 30.000 ľudí," dodala Štasselová.

Pellegrini v pondelok povedal, že tlak verejnosti proti udeleniu štatútu významnej investície týmto projektom vnímal za čisto populistický. Vicepremiér si myslí, že je to chyba, ak sa takto bude postupovať aj naďalej. "Myslím si, že aj pri veľkých investíciách treba buchnúť po stole a prekričať tých krikľúňov, nájsť odvahu a pokračovať v týchto investíciách po celej krajine," uviedol.

Ak by sa štatút významnej investície týmto projektom udelil, podľa jeho slov by mohli tieto projekty skokovo posunúť hlavné mesto dopredu. "Tešil som sa, že konečne príde do Bratislavy veľký impulz. Želám si, aby títo investori nezostali sklamaní a dúfam, že budú mať ešte chuť vôbec svoje investičné aktivity na pôde Bratislavy realizovať," dodal.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.