Regióny

Petícia za zaradenie NsP do koncovej siete mala význam, tvrdí Šramková

TASR, 3. marca 2016 11:15

To, že mala zmysel, dokazuje podľa členky petičného výboru na začiatku tohto roka avizovaná dostavba nových operačných sál, ktoré nie sú dokončené už 12 rokov.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bojnice 3. marca (TASR) - Petícia za zaradenie Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach do koncovej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a jej presun pod zriaďovateľskú pôsobnosť ministerstva zdravotníctva, ktorú v rokoch 2014 a 2015 realizovala časť jej zamestnancov, mala napriek negatívnej odpovedi rezortu význam. Dôvodom je aj dostavba operačných sál, ktorú avizoval jej zriaďovateľ - Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). Myslí si to primárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) bojnickej nemocnice a členka petičného výboru Mária Šramková.

Petíciu so spomínanými dvoma bodmi spustili ešte v júni 2014 lekári bojnickej nemocnice, pomocný personál, poslanci samospráv, ale i jej dlhoročný bývalý riaditeľ Ladislav Gerlich. Svojím podpisom ju podporilo asi 30.000 ľudí zo širšieho regiónu hornej Nitry. "To bol hlas ľudu a ja si myslím, že si naozaj zaslúži, aby bol aspoň čiastočne naplnený. Aj keď teda faktom je, že keby sme boli zaradení pod správu štátu, aj Trenčínu by sa odľahčilo," uviedla Šramková.

Ako však poznamenala, to, že petícia mala zmysel, dokazuje na začiatku tohto roka avizovaná dostavba nových operačných sál, ktoré nie sú dokončené už 12 rokov. (TSK po schválení krajskými poslancami má dať na ňu päť miliónov eur zo svojich ušetrených zdrojov, pozn. TASR). "Naozaj sa už začalo robiť na operačných sálach, mení sa podľa aktuálneho stavu a požiadaviek projektová dokumentácia, dúfame, že celý tento proces nezastane a bude pokračovať. Okrem toho sme v poslednom čase dostali do nemocnice aj prístrojovú techniku, ďalej sa rozšíril centrálny príjem z dvoch ambulancií na štyri, beží tam infúzna terapia, plánuje sa rozšíriť tiež interné oddelenie. Veríme, že v týchto aktivitách sa bude pokračovať, lebo naozaj to tento región potrebuje," ozrejmila.

S požiadavkou o zaradenie nemocnice do koncovej siete a jej presun do zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu zdravotníctva sa petičný výbor obrátil na ministerstvo a neskôr aj na vládu SR, myšlienku podporili uznesením aj poslanci TSK na svojom rokovaní vlani na jar. Petíciou chcel výbor upozorniť na zadlženie nemocnice a s ním súvisiacu možnosť privatizácie. "Všetci sme sa obávali, že by sme sa dostali do súkromných rúk, kde určite každý hľadí na to, aby mu hlavne ostali oddelenia, ktoré sú pre neho výnosné. Tým by možno niektoré oddelenia zanikli a občan z hornej Nitry by musel hľadať starostlivosť v iných okresoch, krajoch. U nás nie sú ani diaľnice, ani iná bližšia pomoc, lebo od Nitry po Martin tu štátne nemocnice nie sú," pripomenula Šramková.

Rezort zdravotníctva vlani na petičné požiadavky reagoval, že nevidí dôvod na zaradenie nemocnice do koncovej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Aj v iných krajoch, nielen v Trenčianskom, je totiž podľa neho v koncovej sieti zaradený len jeden poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, bojnická nemocnica je tiež už niekoľko rokov zaradená v tzv. pevnej sieti poskytovateľov.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 18:48

Na motoristickom podujatí v Lehote pod Vtáčnikom zahynul pretekár
Ku kolapsu pretekára privolali posádku leteckých záchranárov z Banskej Bystrice. Po prílete vrtuľníka do areálu už na mieste zasahovala rýchla lekárska pomoc.

sk
dnes 18:13

Pochody boli bez výtržností, doprava je v centre Bratislavy obnovená
Organizátori Duhového Pride dostali od polície informáciu, že do mesta prišli sympatizanti ĽSNS. K stretu nedošlo, centrum mesta bolo uzavreté.

sk
dnes 16:00

Vyšné Ružbachy žijú turizmom, láka Prameň lásky i vzácne jazierko
Obec vznikla pri výdatných minerálnych prameňoch na východných úpätiach Spišskej Magury vo výške 623 metrov nad morom. audio

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac