< sekcia Regióny

V pezinskom Zámockom parku evidujú zvýšený úhyn divých kačiek

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Koncom júla bol nahlásený správcom Zámockého parku zvýšený úhyn divých kačiek na jazere a v jeho okolí.

Pezinok 19. augusta (TASR) - V Zámockom parku v Pezinku evidujú od konca júla zvýšený úhyn divých kačiek. K piatku (17.8.) zaznamenali už 38 uhynutých kačíc. Dôvodom tohto stavu je nerešpektovanie zákazu kŕmenia, ale aj sucho a vysoké teploty. Informuje o tom mesto Pezinok na svojej webovej stránke.

Koncom júla bol nahlásený správcom Zámockého parku zvýšený úhyn divých kačiek na jazere a v jeho okolí. Preto príspevková organizácia mesta Pezinok - Mestský podnik služieb (MPS) kontaktoval Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) v Senci, ktorá prišla zobrať uhynuté kačky na bakteriologické vyšetrenie a posúdenie príčiny úhynu.

MPS Pezinok ešte v ten istý deň vyvesil na bránu a vo vnútri v okolí jazera oznamy o zákaze kŕmenia kačiek návštevníkmi Zámockého parku.

"Je to totiž jedna z príčin náhleho úhynu, pretože vhadzované rožky a suchý chlieb počas veľkých horúčav vo vode kvasia, tvoria sa baktérie a tým vytvárajú nepriaznivé podmienky pre živočíchy žijúce vo vode, čo nám bolo potvrdené aj veterinárnym doktorom, ktorý odoberal dané vzorky," uviedol riaditeľ MPS Miroslav Lošonský na webe pezinskej samosprávy.

Napriek vyveseným zákazom kŕmenia kačiek niektorí návštevníci Zámockého parku naďalej hádžu chlieb a rožky do vody a situácia sa ďalej komplikuje. Preto mesto i MPS apelujú na ľudí, aby dodržiavali prísny zákaz kŕmenia kačiek, nakoľko chlieb a pečivo nie sú prirodzenou potravou kačiek v Zámockom parku.

Dôvodom zvýšeného úhynu kačiek je podľa riaditeľa MPS aj pretrvávajúce sucho a vysoké horúčavy, ktoré spôsobujú nedostatok pritekajúcej vody do jazera Zámockého parku, nakoľko v potoku Saulak, ktorý napĺňa jazero, je nedostatok vody. "Toto však nijako nevieme ovplyvniť," podotkol.

RVPS v Senci začiatkom augusta zaslala Pezinku protokol o výsledku laboratórneho vyšetrenia odobratých vzoriek s negatívnymi výsledkami, podľa Lošonského teda nejde o žiaden výskyt choroby uhynutých kačiek, ale iba o črevné ochorenie a náhle spôsobenie úhynu z vyššie spomenutých dôvodov. K piatku evidovali úhyn zhruba 38 divých kačiek, ktoré sú priebežne odovzdané na likvidáciu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.