Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Regióny

Po druhý raz Najvyšší súd zrušil rozsudok nad viceprimátorom Košíc

Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 4. apríla (TASR) - Najvyšší súd SR (NS) dnes na svojom neverejnom zasadnutí už po druhý raz zrušil rozsudok nad bývalým viceprimátorom Eugenom Č. v úplatkárskej afére v prípade výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov a vec vrátil naspäť na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS).

"Najvyšší  súd SR vo E. Č. na dnešnom neverejnom pojednávaní zrušil napadnutý rozsudok a vec vrátil Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol," informoval dnes TASR Tlačový a informačný odbor NS SR.

 ŠTS naposledy 13. mája minulý rok oslobodili bývalého viceprimátora Košíc Eugena Č. v úplatkárskej afére v spomínanom prípade výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov. Eugena Č. trojčlenný senát oslobodil spod obžaloby Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP)z trestného činu prijímania úplatku spolupáchateľstvom. Ďalších dvoch spoluobžalovaných v tejto kauze Viktora K. a Ladislava P. senát vtedy rovnako oslobodil spod obžaloby. Verdikt nebol právoplatný, bolo voči nemu možné sa odvolať v zákonnej lehote na NS SR. Eugen Č. sa po vynesení oslobodzujúceho rozsudku, ako aj ďalší obžalovaný neubránili slzám.  

Podľa nižšieho súdu nastali pochybnosti či sa skutok stal. Súd dospel k záveru, že výsledky dokazovania nevyzneli jednoznačne v neprospech obžalovaných. Nebolo dostatok priamych a nepriamych dôkazov. Podľa súdu je pochybnosť, že sa skutok prijímania úplatku stal, zdôvodnil mimo iného verdikt predseda senátu.

Špeciálny prokurátor vo štvrtok 12. mája 2011 požiadal vo svojej záverečnej reči, aby Eugena Č. odsúdili na štvorročný trest odňatia slobody a na rovnaký trest aj ďalších dvoch obžalovaných. Eugenovi Č. navrhoval aj peňažitý trest 20.000 eur a v prípade, že túto sumu nezaplatí hrozil mu ešte náhradný trest vo výške jedného roka odňatia slobody. Pôvodne ŠTS v januári 2009 odsúdil všetkých troch obžalovaných na šesťročný trest odňatia slobody. Následne odvolací NS kauzu vrátil naspäť na ŠTS.  

 Dokazovanie v tomto prípade súd vyhlásil za ukončené vo štvrtok 12. mája, keď predtým sa ešte čítali listinné dôkazy a aj svedecké výpovede svedkov, ktorí pred súdom nevypovedali. Vo veci sa pojednávalo aj koncom marca. Pred súdom čítali listinné dôkazy a opätovne vypovedal hlavný svedok a na samostatnom súdnom konaní odsúdený Maroš Merjavý. Okrem iných svedkov vypovedal aj novinár a televízny moderátor Štefan Hríb či bývalý šéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek.

Kauza výstavby bytov v Košiciach


Eugen Č. údajne na jeseň 2002 spolu s obžalovanými Viktorom K. a Ladislavom P. požadovali od štatutára spoločnosti KAME Maroša Merjavého úplatok 597.491 eur. Firma KAME sa v tom čase stala hlavným dodávateľom výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov. Mesto potrebovalo na výstavbu bytov financie zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Obžalovaní údajne prisľúbili štatutárovi spoločnosti KAME Merjavému dotácie v celkovej výške 6.008.099 eur. Podmienkou však bola desaťpercentná provízia. Viktor K. vo svojej záverečnej reči tvrdil, že 18 miliónov korún mu mal korunný svedok Merjavý dať na základe zmluvného záväzku.
Pred ŠTS na začiatku februára 2011 opätovne vypovedal spomínaný hlavný svedok v kauze výstavby bytov v Košiciach Maroš Merjavý. Mal vypovedať k projektu domu poslanca Lászlóa Nagya, súdu však odovzdal aj svoje nahrávky zo stretnutí s obžalovanými. Rozsiahle zvukové záznamy, ktoré vyhotovoval bez vedomia polície a, ako povedal, len pre svoju pamäť, vznikli v rokoch 2002 a 2003. Majú podporiť jeho tvrdenia pred súdom. Merjavý tvrdí, že nahrávky obsahujú poradu, na ktorej sa hovorilo o tom, "kam a koľko peňazí išlo z prostriedkov firmy KAME" či debatu s pracovníčkou Štátneho fondu rozvoja bývania, kde ona popisuje schvaľovanie financovania výstavby bytov. Má usvedčovať aj obžalovaných z toho, že vedeli o úplatkoch. Merjavý všetky nahrávky odovzdal polícii ešte v prípravnom konaní.

Merjavý na pojednávaní v konfrontácii s Nagyom spomenul projekt jeho rodinného domu, ktorý mala jeho firma upraviť. Nagy to pri konfrontácii odmietol a Merjavý v utorok povedal, že to vnímal ako "cenovku navyše". Obžalovaný Viktor K. označil jeho výpoveď za nepravdivú. Merjavý bol v tejto kauze, ale v inom konaní, odsúdený na šesť rokov za podvod a v minulosti označil Nagya za prijímateľa úplatku. Bývalého viceprimátora Eugena Č. odsúdil 19. januára 2009 vtedajší Špeciálny súd v Pezinku za podvod na šesťročný trest odňatia slobody. Spoluobžalovaných Viktora K. a Ladislava P. poslal rovnako na šesť rokov za mreže. NS SR na neverejnom zasadnutí 19. novembra 2009 v rámci odvolacieho konania rozsudok zrušil.