Regióny

Po kaplnke zrenovuje Považská Bystrica aj zastavenia na Kalvárii

TASR, 21. apríla 2017 12:24

Kalváriu postavili z darov obyvateľov v roku 1806.

Na ilustračnej snímke Považská Bystrica Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Považská Bystrica 21. apríla (TASR) – Takmer 40.000 eur investuje v tomto roku považskobystrická samospráva do obnovy zastavení na Kalvárii. Po tom, ako pred tromi rokmi zrenovovala ústrednú kaplnku sv. Márie Magdalény, chce do jesene zrekonštruovať sedem z pôvodných 12 zastavení Kalvárie.

Ako TASR informovala hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková, z pôvodných 12 zastavení sa zachovalo deväť, i keď všetky boli zdevastované. "Dve zastavenia dala opraviť ešte v minulom roku farnosť, zvyšné sú v réžii mesta. Ich rekonštrukcia sa aktuálne realizuje, niektoré zastavenia domurujú, niektoré vymurujú nanovo. Výrobu a osadenie striešok nad jednotlivými zataveniami zafinancuje súkromná spoločnosť," uviedla Kováčiková.

Podľa realizátora prác Miroslava Tichého na kaplnkách demontujú staré strechy, opravia rímsy, omietky, vnútorné dlažby a zastavenia vymaľujú. "V najlepšom stave boli zastavenia v dolnej časti, najhoršie v hornej časti Kalvárie, kde tri už neexistujú a ostali po nich len základy, ďalšie dve sú čiastočne zdeštruované. Na prácu používame materiály, ktoré schválil pamiatkový úrad. Niektoré zo zastavení si vyžadujú aj statické posúdenia," doplnil Tichý.

Ako informoval primátor Považskej Bystrice Karol Janas, práce prebiehajú podľa schváleného harmonogramu aj napriek nepriaznivému počasiu. Verí, že do jesene budú jednotlivé zastavenia dokončené. "Na jeseň by sme chceli priestor pripraviť na realizáciu novej výsadby zelene, aby tu vzniklo pekné stromoradie, ktoré olemuje Kalváriu z oboch strán. S pamiatkarmi tiež dohodneme spôsob, akým sa jednotlivé zastavenia nasvietia. Kalvária by tak mohla byť pekná dominanta, ktorú by ľudia mohli vidieť už z diaľky," doplnil Janas.

Kalváriu postavili z darov obyvateľov v roku 1806, ale v tomto roku nebola vysvätená. V roku 1806 na Kalvárii postavili murované sochy, tri kamenné kríže a svätyňu s vežičkou a zvonom. Zastavenia krížovej cesty vtedy ešte neexistovali. Základný kameň svätyne Márie Magdalény položil považskobystrický farár Jozef Bobossék. Kalvária nad mestom už dlhé roky neslúži svojmu účelu. Pod tento stav sa podpísal nielen zub času, ale z veľkej časti aj vandali, a tak ústredná kaplnka sv. Márie Magdalény spoločne s jednotlivými zastaveniami boli dlhé roky len schátranými ruinami. Mesto získalo pozemky od považskobystrickej farnosti do dlhodobého prenájmu v roku 2013, odvtedy sa začalo s rekonštrukciou.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:30

Muža zasiahol elektrický prúd, ratovali ho leteckí záchranári
Pacient po zásahu elektrickým prúdom spadol, utrpel popáleniny, tržné rany na rukách a chvíľkovú stratu vedomia.

sk
včera 19:44

Pacienti žilinskej nemocnice hodnotili v dotazníkoch prácu sestier
Jediný ocenený muž vníma hodnotenie pacientov ako pozitívnu spätnú väzbu, že svoju prácu robí správne

sk
včera 19:40

VIDEO: V troch obciach okresu Sobrance úraduje vodný živel
Po 16.00 h vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity v obci Kolibabovce, Vojnatina a Krčava. Zasahujú tam príslušníci Hasičského a záchranného zboru. audio

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac