< sekcia Regióny

Poslanec Takáč nepríde o odmeny kvôli účinkovaniu v reklame

Foto: prievidza.sk

Prievidzský mestský poslanec a podpredseda kraja účasť v klipe podľa svojich slov nepovažoval ani nepovažuje za reklamu.

Prievidza 13. júla (TASR)- Prievidzský mestský poslanec za Smer-SD Richard Takáč za účinkovanie v údajne reklamnom klipe pre jednu z bojnických reštaurácií o svoje poslanecké odmeny nepríde. Rozhodli o tom dnes na svojom rokovaní jeho kolegovia zo zastupiteľstva.

Účinkovaním Takáča v klipe, ktoré zverejnila reštaurácia na sociálnej sieti a poslanec ho zdieľal aj na svojom súkromnom profile, sa zaoberala prievidzská komisia pre uplatňovanie Ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov a následne mestské zastupiteľstvo (MsZ) na základe podnetu Transparency International Slovensko (TIS). Podľa mimovládnej organizácie totiž účinkovaním vo videu jednej z akcií reštaurácie porušil zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, keďže klip, ako TIS tvrdila, vykazuje všetky znaky reklamy podľa zákona o reklame.

Takáčovi hrozilo, že príde o 12-násobok mesačného platu, teda jednu dvanástinu z jeho ročného príjmu za predchádzajúci kalendárny rok za výkon verejnej funkcie, čo predstavuje sumu 714 eur. Za uznesenie, ktorým zastupiteľstvo rozhodlo o porušení zákona a ukladá pokutu, hlasovalo 12 poslancov, proti bolo sedem, zdržali sa traja a jeden nehlasoval.

Komisia pre uplatňovanie Ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov pri MsZ v Prievidzi skonštatovala, že Takáč účinkovaním porušil zákon, že účinkoval v reklame, opierala sa pritom o odborné posudky, ktoré získalo právne oddelenie mesta a ktoré okrem iného skonštatovali, že video je reklamou, ozrejmila jej predsedníčka Helena Dadíková (nezávislá). "Odporúčacie stanovisko pre zastupiteľstvo bolo, že zákon bol porušený, že kolega poslanec účinkoval v reklame a nedá sa oddeliť otázka porušenia zákona a sankcie, preto aj rozhodnutie bolo ako celok predložené zastupiteľstvu s tým, že zákon bol porušený a preto je povinné zastupiteľstvo hneď aj reagovať udelením pokuty," podčiarkla.

"V prvom rade by som sa chcel poďakovať kolegom poslancom, ktorí sa k tomu postavili rozumne. Pravda zvíťazila, neschválili sme tu nejaký precedens na Slovensku, ktorý by bol prvý a ojedinelý, a tým pádom by mohlo dôjsť k tomu, že táto vec by bola z hľadiska ústavného zákona zneužívaná," okomentoval rozhodnutie svojich kolegov Takáč. Ten podľa svojich slov zároveň navrhol primátorke Kataríne Macháčkovej (nezávislá), ktorá je nezaradenou poslankyňou parlamentu, že by sa mohla zaoberať s parlamentnými kolegami zmenou ústavného zákona, lebo je zastaralý. "Nakoľko viacerí funkcionári, ústavní činitelia mali s týmto reálny problém a do tejto chvíle nebol nikto nejakým spôsobom za toto uznaný vinným. Preto ma teší aj rozhodnutie dnešného zastupiteľstva tu v Prievidzi, že kolegovia, aj keď tesne, rozhodli o tom, že to nebude zneužívané a budeme naďalej normálne fungovať," podotkol.

S posudkom, ktorý hovorí o tom, že video je reklamou, sa prievidzský poslanec podľa svojich slov nemohol pre krátkosť času dostatočne oboznámiť. "Skôr ma zarazilo, že je tento pán z Čiech a nie zo Slovenska, ako keby sme nemali na Slovensku nejakých znalcov, odborníkov," ozrejmil. Dadíková na to reagovala, že oslovili viacero ľudí, ktorí sa zaoberajú právom v oblasti reklamy, boli však odmietnutí, keďže mali pocit, že ide o politickú akciu. Právna kancelária podľa nej preto našla odborníka, ktorý má oprávnenie na vypracovanie znaleckého posudku až v Českej republike.

Takáč je i podpredsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), krajský parlament sa podnetom TIS zaoberal na svojom májovom rokovaní, pričom rozhodol obdobne. Zastupiteľstvo síce zobralo na vedomie, že bolo začaté konanie o návrhu vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov proti poslancovi Takáčovi, v konštatujúcej časti uznesenia, že v konaní sa preukázalo porušenie ústavného zákona, sa však väčšina poslancov zdržala hlasovania. Poslanci tak už nemuseli hlasovať o tretej časti uznesenia, ktorá sa týkala sankcie odobratia 12 mesačných platov.

Prievidzský mestský poslanec a podpredseda TSK účasť v klipe podľa svojich slov nepovažoval ani nepovažuje za reklamu. Reklama to podľa neho bola až vtedy, keď sa to začalo mediálne prezentovať.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.