Regióny

Prievidžania radnici zaslali cez Odkaz pre starostu vyše 1000 podnetov

TASR, 3. marca 2016 11:25, aktualizované 3. marca 12:04

Portál Odkazprestarostu.sk vznikol v októbri 2012.

Mesto Prievidza Foto: TASR
Prievidza 3. marca (TASR) - Prievidzská samospráva zaznamenala od verejnosti prostredníctvom portálu Odkazprestarostu.sk od spustenia už viac ako 1000 podnetov na vyriešenie problémov v meste. Prievidza je treťou samosprávou na Slovensku, ktorá presiahla túto hranicu. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.

"Tisíci podnet prostredníctvom portálu zaznamenala radnica na prelome rokov 2015 a 2016, na konci februára tohto roka ich bolo celkovo 1168. Z toho vyriešených je 745 a 19 je označených ako neriešených. Celkovo 400 podnetov ostáva naďalej v riešení," uviedol Ďureje.

Jedným z prostriedkov na komunikáciu mesta s obyvateľmi Prievidze sa stal Odkazprestarostu.sk v októbri 2012. Prostredníctvom portálu, ktorý prevádzkuje mimovládna organizácia Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť – SGI, môžu občania nahlasovať samospráve každodenné problémy vo svojom okolí. "Výhodou tohto spôsobu komunikácie je aj príležitosť vyjadriť mieru spokojnosti s riešením podnetov zo strany mesta," dodal Ďureje.

Portál Odkazprestarostu.sk pomôže v riešení problémov Komárna

Mesto Komárno využíva na riešenie problémov obyvateľstva a návštevníkov mesta portál Odkazprestarostu.sk. Podnety môžu posielať ľudia buď z webovej stránky www.odkazprestarostu.sk, alebo priamo z mobilného telefónu prostredníctvom aplikácií pre operačné systémy. Pri každom podnete je potrebné uviesť krátky názov a popis problému, zvoliť jednu z príslušných kategórií, určiť ulicu, kde sa podnet nachádza, a fotografiu, ktorá daný problém dokumentuje. TASR informoval hovorca mesta Komárno Róbert Králik.

Ako uviedol, po potvrdení podnetu administrátorom portálu nasleduje jeho odoslanie samospráve. O odoslaní pripomienky vás portál informuje prostredníctvom emailovej notifikácie. Po zverejnení podnetu samospráva odpovedá, či a ako ho bude riešiť. Ak mesto Komárno nezašle prvú odpoveď do 14 dní od pridania podnetu, ten je automaticky označený ako neriešený. Na druhej strane, mesto má možnosť uviesť, že podnet nepatrí do jeho kompetencie a je možné zmeniť zodpovednosť za jeho riešenie na iný subjekt.

„Na Odkazprestarostu.sk je možné podnetom prideliť štyri statusy - zaslaný, v riešení, vyriešený a neriešený. Portál zároveň umožňuje obyvateľom o každej téme slobodne diskutovať, hodnotiť, či je odpoveď samosprávy uspokojivá, pridávať komentáre či aktualizácie podnetov. Pomocou aktualizácie má užívateľ, ako aj všetci návštevníci portálu, možnosť zaslať dodatočné informácie o stave či riešení podnetu. Odoslanie aktualizácie je možné priamo na portáli alebo pomocou mobilnej aplikácie,“ vysvetlil hovorca s tým, že okrem riešenia aktuálnych problémov obyvateľov portál pomáha zorientovať sa v kompetenciách samosprávy. Občania môžu sledovať pod každým podnetom komunikáciu medzi samosprávou a obyvateľmi, ale aj medzi samosprávami a ďalšími subjektmi, ktorí do riešenia problémov vstupujú.

Podľa hovorcu mesta občania Komárna môžu využívať portál Odkazprestarostu.sk od 1. marca 2016. “Vďaka podpornému prístupu prevádzkovateľa portálu, inštitútu SGI (www.governance.sk) a koordinátorovi projektu Jakubovi Kmeťovi sa mesto Komárno stáva prvou samosprávou, kde funguje aj maďarská jazyková verzia,“ konštatoval Králik.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:05

Jelšava búra dom s porušenou statikou, o ktorý sa vlastníci nestarali
V meste sa nachádzajú i ďalšie podobné domy v zlom technickom stave, ktoré dokonca stoja priamo v blízkosti hlavného cestného ťahu cez Jelšavu.

sk
dnes 20:02

Jedenástym kandidátom na predsedu BBSK je Vojtech Kökény
Či bude opäť kandidovať aj súčasný predseda kraja Marian Kotleba, oznámi koncom leta.

sk
dnes 19:31

BSK hľadá zhotoviteľa rekonštrukcie synagógy v Senci
Svojmu účelu slúžila do roku 1948, po znárodnení sa využívala ako sýpka, neskôr ako sklad chemikálií a v zime vianočných stromčekov.

sk

Najčítanejšie Regióny

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac