< späť

Prievidzskí hasiči mali vlani 549 výjazdov, aj za leguánom či hadom

Z hasičského výcviku záchrany osoby, ktorá sa prepadla pod ľad na jazere v Pezinku 22. januára 2016. Foto: TASR/Michal Svítok

Hasiči vlani absolvovali aj kuriózne zásahy, v jednom prípade hľadali hada v automobile, v druhom leguána na sídlisku Sever v Prievidzi

Prievidza 2. februára (TASR) - Hasiči v okrese Prievidza absolvovali vlani 549 výjazdov. V 318 prípadoch išlo o technickú pomoc, pri požiaroch zasahovali 206-krát. Ide asi o tretinu zásahov v rámci celého Trenčianskeho samosprávneho kraja. Informovali o tom dnes na tlačovej konferencii zástupcovia Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Prievidzi.

"Rok 2015 je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi v mierne rastúcej tendencii, je to z roka na roku iné, ale v podstate sa to drží okolo 500 výjazdov," skonštatoval vedúci oddelenia prevádzkovo-technického OR HaZZ v Prievidzi Štefan Bielik.

Najzávažnejší bol podľa neho výjazd k požiaru na Trhovej ulici v Prievidzi, kde horel byt. "Bolo tam evakuovaných okolo 20 ľudí, škoda bola 20.000 eur. Príčinou bolo úmyselné zapálenie," ozrejmil. Pri požiari, ku ktorému došlo 1. mája 2015, utrpelo zranenie 15 ľudí, z toho bolo desať detí.

Hasiči v Prievidzskom okrese zaznamenali vlani celkovo 224 požiarov, ktorých celková škoda bola vyčíslená na 374.670 eur. Zranenie pri nich utrpelo dovedna 18 ľudí, nezomrel nikto. V dosť veľkej miere zasahovali pri požiaroch osobných áut, pri ktorých značnú časť spôsobila technická chyba, ďalšie úmyselne spôsobila neznáma osoba. "Minulý rok bolo podstatne viac dopravných nehôd, a to aj z tých dôvodov, že sa opravovala cesta I/9, medzi Prievidzou a Novákmi a Prievidzou a Handlovou. Pripisujeme to netrpezlivosti vodičov a ich nedôslednosti pri jazde. V týchto úsekoch sme mali väčší počet dopravných nehôd," doplnil Bielik.

Hasiči vlani absolvovali aj kuriózne zásahy, v jednom prípade hľadali hada v automobile, v druhom leguána na sídlisku Sever v Prievidzi. "Občan prišiel na hasičskú stanicu s tým, že mu v automobile ušla užovka červená. Príslušníci auto prehľadali, ale hada nenašli. Leguán zase ušiel majiteľke z bytu, hasiči ho našli po dvoch dňoch," spresnil Bielik.

K svojej práci majú profesionálni i dobrovoľní hasiči z Prievidzského okresu k dispozícii od minulého roka aj viacero kusov novej techniky. "V roku 2015 v rámci ministerstva vnútra z eurofondov, respektíve prostriedkov ministerstva, boli dislokované na naše okresné riaditeľstvo kontajnerové autá. Ide o veľkokapacitné čerpadlo, kontajner, ktorý poskytuje výzbroj a výstroj pre dobrovoľníkov, kontajner na dlhotrvajúce požiare. Má prísť ďalšia technika - čln s nízkym ponorom, autobus, pracovný stroj JCP použiteľný na povodňovú situáciu," ozrejmil riaditeľ OR HaZZ v Prievidzi Stanislav Kmeť. Dobrovoľní hasiči z okresu tiež vlani dostali 12 protipovodňových vozíkov, 15 nových a tri zrepasované hasičské vozidlá.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

Úvod

ODHAD: Hnutie ANO zvíťazilo vo voľbách do Poslaneckej snemovne

Podľa odhadov Českej televízie po sčítaní vyše 70 percent volebných obvodov by sa do Poslaneckej snemovne dostalo predbežne osem politických strán. ANO by malo získať 31 percent.

,aktualizované