Regióny

Projekt s nezamestnanými posunul záchranu hradu Šášov do inej dimenzie

TASR, 25. septembra 2016 13:10

Aj keď bolo pri obnove vytvorených 35 pracovných miest, z toho 12 tento rok, prácu tu reálne našlo oveľa viac ľudí. Dôvodom je podľa predsedu združenia vysoká fluktuácia. No niektorí sa sem vrátili.

Na archívnej snímke práce na hrade Šášov. Foto: TASR/Michal Svítok
Žiar nad Hronom 25. septembra (TASR) - Celkom 35 pracovných miest sa od roku 2013 podarilo vytvoriť Združeniu na záchranu hradu Šášov vďaka projektu obnovy hradov s pomocou nezamestnaných. Predseda združenia Rastislav Uhrovič uviedol, že projekt je z ich pohľadu výnimočný a záchranu hradnej zrúcaniny posunul do úplne inej dimenzie.

"Kým sa na hrade Šášov do roku 2013 realizovali práce sporadicky, od tohto roku je to prakticky systematická záchrana. Dnes už neanalyzujeme úbytok hmoty na hrade z fotografií, ktoré máme k dispozícii, ale skôr prírastok hmoty, ktorého podkladom sú dochované fotografie," uviedol v tejto súvislosti.

Aj keď bolo pri obnove vytvorených 35 pracovných miest, z toho 12 tento rok, prácu tu reálne našlo oveľa viac ľudí. Dôvodom je podľa Uhroviča vysoká fluktuácia. Naopak, medzi pracovníkmi sa nájdu aj takí, ktorí sa sem vrátili aj v ďalšom roku.

"Pri výbere nových ľudí je to vždy vabank. Máme prípady, keď boli u nás ľudia zamestnaní len jeden deň. Pre nás takýto druh zamestnancov znamená zvýšené náklady a byrokraciu. Spravidla je najnamáhavejšie zamestnať dlhodobo nezamestnaných, reálne nepracujúcich a ľudí so základným vzdelaním, čo sú skupiny ľudí, ktorých určité percento z požiadavky projektu musíme zamestnať," podotkol Uhrovič.

Náplňou práce týchto ľudí je najmä príprava, prenos a prísun materiálu, odstraňovanie náletovej vegetácie, čiastočne murárske a tesárske práce, pomocné práce pri archeologickom výskume či odťažovanie sutiny. Vzhľadom na terén, v akom sa pracuje, je to podľa Uhroviča všetko náročná manuálna práca.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 20:01

R2 pri Zvolene bude pre zosuv skál niekoľko dní úplne uzatvorená
Obchádzkové trasy budú vyznačené prenosným dopravným značením v zmysle odsúhlasenej projektovej dokumentácie organizácie dopravy.

sk
včera 18:54

Súťaž Miss Folklór už pozná 11 finalistiek, predvedú kroje i party
Z kastingov, ktoré sa uskutočnili na folklórnych festivaloch, vzišla finálová zostava 11 folkloristiek a tú dnes organizátori predstavili na Donovaloch.

sk
včera 18:19

Novohradský folklórny festival prinesie hudbu, spev, tanec i remeslá
Festival sa bude konať 28. a 29 júla v Lučenci.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac